• 23 серпня 2017
  • 1695

Кремлівська пропаганда нагадує прогресуючу шизофренію

Десятки років спецслужби різних країн випробовують на населенні концепції маніпуляції громадською думкою. Російські аналітики спільно з ФСБ і Міністерством оборони почали розробляти концепцію ведення «інформаційних війн» на початку 1990-х років і успішно впроваджують її зараз. А що може протиставити російській пропаганді українська влада, і чи потрібна взагалі в демократичному суспільстві яка-небудь пропаганда, крім реклами прального порошку?

В Росії над формуванням громадської думки дуже серйозно працюють цілі групи політтехнологів. Якщо в Україні політтехнології частіше застосовують в передвиборній риториці, то в російському суспільстві процес обробки мізків виборців не припиняється. Такий процес можна порівняти з ситуацією, коли риба попалася на гачок і її намагаються витягнути. А ось український електорат нагадує хитрого окуня, який лише оглядає наживку на гачку політтехнологів, але не поспішає її заковтувати. Так чому ж в російській пропаганді успішно вдається робити те, що не виходить в українському суспільстві?

Якщо розглянути історичні етапи спроб політтехнологів впливати на уми росіян і українців, то можна помітити, що до початку 2000-х років в Україні та Росії існувала система, коли політики на екранах телевізорів і в друкованих виданнях було зовсім не багато. Активна фаза передвиборної агітації вмикалася перед президентськими або парламентськими виборами. Ситуація нагадувала помірне дозування ліків в періоди загострення дії передвиборного грипу.

Кардинальний перелом в методах внутрішньої пропаганди в Росії стався, коли колишній співробітник спецслужб президент РФ Путін вирішив на практиці перевірити методи масового маніпулювання громадською думкою росіян. В той же час, таким українським президентам-диктаторам, як Леонід Кучма і Віктор Янукович, навіть в голову не приходило намагатися зомбувати народні маси. Швидше за все, авторитарні президенти України просто не мали своєї стратегії в розробці і впровадженні конкретної програми пропаганди.

Путін в цьому плані виявився стратегом і після того як президент РФ зрозумів, що економічно він не здатний задовольнити зростаючі потреби народу, його методи впливу на росіян помінялися. Кремль почав впроваджувати певну глобальну рекламну кампанію, мета якої полягала в тому, щоб переконати росіян в тому, що вони живуть краще, ніж інші країни СНД. На якомусь етапі росіяни дійсно отримували більш високі зарплати, ніж їх сусіди по СНД. Але російське суспільство хотіло ще і демократичних змін, таких, як в Україні після «Помаранчевої революції» 2004 року. Надавати більшу свободу громадським течіям в Росії Путін не збирався. Такий крок на шляху до демократії міг означати кінець путінського правління, чого Кремль допустити не міг. Тому російській влади було вигідно створити якийсь імідж, зовнішню загрозу благополуччю росіян з боку Заходу.

Не можна стверджувати, що Кремль спеціально створив ситуацію, коли економіка РФ почала своє падіння. Швидше за все, це було логічним наслідком бездумної економічної політики російської влади. Валюта, виручена від нафто-газових доларів, не вкладалася в розвиток економіки РФ, тому російській владі було вигідно звинуватити в своїх економічних прорахунках Захід. Починаючи з третього етапу президентського правління Путіна, російська пропаганда обрала стратегію, при якій населенню РФ нав'язувалося відчуття страху і зовнішньої загрози з боку «підступного Заходу». Виник певний феномен, при якому російській владі вдалося нав'язати свою пропаганду більш заможному російському суспільству.

Кремль зараз зробить те, про що просив останній президент СРСР Михайло Горбачов. І якщо Горбачов на початку  1990-х просив жителів СНД буквально потерпіти і «затягнути паски», то російська пропаганда просто ставить росіян перед фактом, мовляв, Захід оголосив економічну блокаду, а влада РФ тут ні до чого. А тим росіянам, які не вірять цій інформації, російські ЗМІ «вмикають» картинку, як українські карателі обстрілюють Донбас. Така інформація дає росіянам привід для роздумів. Вибір, який надає російська пропаганда простий: або росіяни можуть йти демократичним шляхом, і як Україна повністю стати залежними від західних цінностей, або зберігати «статус кво», і зціпивши зуби бути великою Російською імперією. Головне в цій системі, щоб кожен громадянин Росії, який не згоден з дійсністю, думав, що він знаходиться в меншості. Саме тоді дана пропаганда протистояння Заходу спрацьовує максимально ефективно.

Кремль використовує всеможливі психологічні методи впливу пропаганди для того, щоб російський народ вірив у мудрість керівників Кремля. У сучасній Росії відбувається активна дезінформація росіян. Російська пропаганда використовує масове спотворення реальності, зміну сприйняття людьми будь-яких подій, які не вигідні політичному курсу Кремля. Якщо заглянути в медичний довідник, то симптомами параноіднальної шизофренії є присутність марення і галюцинацій психічно хворої людини. Зараз курс російської пропаганди схожий на роздвоєння особистості, яке можна позначити науково-медичним терміном: «Кремлівська параноіднальна шизофренія». Такий масовий психічний вплив російської пропаганди можна вважати постійно прогресуючим.

dzp

Login to post comments