Створення ОСББ не уникнути

На виконання норм Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» в Україні здійснюється реформа системи управління житловим фондом країни. Мережа «жеків» повинна бути трансформована таким чином, щоб мешканці кожного будинку самі або через управлінські компанії укладали з комунальниками договори на обслуговування і надання послуг.

Згідно з законом вже до середини 2016 року повинні були бути створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Однак через певні труднощі та звичну інертність наших людей процес не набув масового характеру і цю норму було відтерміновано.

І ось прийшов час, коли органи місцевої влади зобов’язані пришвидшити трансформацію стосунків між домогосподарствами, їхнім управлінням і надавачами комунальних послуг. Усі будинки, жильці яких не визначилися з формою управління, згідно з законом повинні одержати власних управителів, які й будуть в подальшому здійснювати їхній менеджмент.

У Калуші також заплановано проведення таких конкурсів. За роз’ясненням «ДП» звернулися до заступника начальника управління житлово-комунального господарства міської ради Богдана Сасника та головного спеціаліста УЖКГ Тараса Захарії.

Вони повідомили, що у нашому місті вже затверджена та почала діяти комісія, яка проводитиме такі конкурси. Очолювати комісію доручено заступнику міського голови Руслані Вайді, начальник УЖКГ міста Юрій Рекунов став її заступником. Комісія вже провела підготовчі засідання. Потрібно скласти перелік осіб, які претендуватимуть на посади управителів багатоквартирних будинків, а також перелік самих будинків, що виставляються на конкурс.

Тільки після цього буде прийнято остаточне рішення про дату проведення у Калуші таких конкурсів. Воно повинне бути затверджене на засіданні виконкому. З лютого місяця розпочнуться самі конкурси, які повинні бути проведені протягом наступних чотирьох місяців.

За словами Тараса Захарії, увесь житловий фонд міста, що зараз перебуває на балансі КП «ЖЕО №1» та КП «ЖЕО №4», планується винести на конкурси у вигляді чотирьох окремих лотів. Перший лот складатиметься орієнтовно з 21 будинку, другий лот – з 41 будинку, у третьому лоті буде 34 будинки, у четвертому – 67.

За результатами цих конкурсів і будуть призначені управителі таких будинків. Як сказав Богдан Сасник, на даний момент у Калуші ще не зареєстровано жодної управлінської компанії. Але вже є пропозиції від зацікавлених фірм зі Львова та Долини. Так, львівська управлінська компанія «Балтія-Сервіс» здійснює управлінські функції над окремими будинками в Івано-Франківську, тож Калуш її також зацікавив.

Комісія під керівництвом Руслани Вайди повинна ще остаточно затвердити умови проведення конкурсу та прийняти документи від потенційних учасників. До речі, конкурси можуть відбуватися і за наявності одного учасника. Нинішні «жеки» також можуть брати у них участь.

Після призначення управителів мешканці кожного будинку можуть домовлятися з управлінською компанією про розмір тарифів за житло. В подальшому тарифна політика здійснюватиметься без участі органів місцевої влади.

Усі поточні та аварійні роботи у будинку виконуватимуть фірми, з якими управителі заключать договори. Складатимуться дефективні акти, які будуть представлені на розгляд загальних зборів жильців будинку. Загальна сума за виконані роботи буде пропорційно розділена між усіма власниками квартир.

Отже, хто такий управитель, або управлінська компанія? Управитель – це особа, якій буде доручено утримувати загальний житловий фонд будинку та спільного майна й нежитлових приміщень та відповідати за це. Ним може бути фізична особа-підприємець, або юридична особа-суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкових територій та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Управління багатоквартирним будинком – це вчинення співвласниками цього будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов’язків співвласників, пов’язаних з володінням, користуванням та розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

В ідеалі переможцями конкурсу повинні стати ті управлінські компанії, які запропонують найнижчі тарифи за утримання будинків. Зараз, за словами Богдана Сасника, середній показник таких тарифів становить від 2,5 грн. за кв. м до 3,5 грн. за кв. м площі. Звісно, що на конкурсі будуть озвучуватися вищі розцінки. Не раніше ніж за рік після початку господарської діяльності управлінські компанії зможуть знову переглядати тарифи. Усі розміри тарифів повинні затверджуватися на загальних зборах власників квартир.

Пільги та субсидії для тих мешканців, кому вони призначені, залишатимуться в силі. Очевидно, що управлінські компанії матимуть мінімальні штати співробітників та основних спеціалістів з ремонту та обслуговування житлового фонду або найматимуть їх.

За словами Тараса Захарії, у майбутньому існуватимуть такі форми управління багатоквартирними будинками, як об’єднання співвласників (ОСББ) та управлінські компанії. Можливий варіант, коли загальні збори мешканців приймуть рішення про те, що управління будинком здійснюватиметься самостійно співвласниками, але в такому випадку ініціативній групі доведеться скликати такі збори регулярно ледь не щодня. Також збори жильців можуть визначити, що усі функції або частково з управління передаватимуться управителю чи здійснюватимуться об’єднанням ОСББ.

До речі, загальні збори жильців можуть наново укласти договори з колишніми «жеками», якщо такі збережуться в якомусь вигляді, про продовження обслуговування і утримування будинку.

Отже, з цього випливає, що краще самим мешканцям створити власне ОСББ, ніж чекати, коли виконкомівська комісія «згори» призначить управителя.

Тарас Захарія нагадав, що у Калуші створено і повноцінно функціонує тільки одне ОСББ у багатоквартирному будинку на вулиці Січових Стрільців, 15. Ще одне – на вулиці Винниченка, 9 – перебуває у стадії становлення. Це при тому, що у місті діє розроблена у 2016 році програма стимулювання та підтримки ОСББ, яка розрахована до 2019 року. З міського бюджету виділяються кошти на виготовлення технічної документації та проведення капремонту, щоб полегшити створення таких об’єднань. Згідно з цією програмою задіяний механізм співфінансування ремонту будинку, в якому створюється ОСББ. Мешканці будинку вносять тільки від 2% до 5% загальної вартості таких робіт, а левова частка витрат покривається з бюджету міста.

Наприкінці розмови Тарас Захарія нагадав, що мешканці багатоквартирних будинків, які зголосяться створити своє ОСББ, завжди можуть звертатися до управління житлово-комунального господарства міста, де їм нададуть кваліфіковану допомогу. До речі, інтереси мешканців неприватизованих квартир у процесах створення ОСББ або при визначенні управителів багатоквартирних будинків представлятиме міська влада.

Залишати усе так, як воно є, у сфері ЖКГ уже неможливо. Хочеться сподіватися, що хороші задумки не будуть зведені нанівець їхнім неякісним виконанням. Тож у цьому році нас чекають важливі зміни. Сподіваємося, що вони не обмежаться, як завжди, одним тільки підняттям тарифів. 

 

Володимир ПУХИР

Login to post comments