• 23 березня 2018
  • Володимир ПУХИР
  • 99

Знову про тарифи та субсидії

Не секрет, що за останні кілька років головним клопотом більшості українських родин стали тарифи на опалення. І хоча левова частка домогосподарств одержує субсидії, рахунки, які приходять від «Водотеплосервісу», для багатьох сімей є надто обтяжливими. Мешканці багатоповерхівок у нашому місті зіткнулися зі ще однією проблемою. Оскільки у їхніх будинках встановлені прилади обліку теплової енергії, суми, які потрібно сплатити за спожите тепло, значно відрізняються від тих, що вказані у платіжках калушан, які живуть у будинках без таких лічильників.

І це ще не головне. Виявляється, щомісяця тариф за централізоване опалення зростає, відповідно і зростає сума у рахунках. А розмір субсидії, наданої на увесь опалювальний період, залишається сталим. Тому щоразу доводиться платити чимраз більше. У декого розмір платежу тільки за тепло перевищує 50% від суми місячного доходу.

Наші читачі цікавляться, чи буде відшкодовуватися різниця між сумою, нарахованою у платіжках, і розміром призначеної субсидії? Чи розмір субсидії переглядатиметься після закінчення опалювального сезону?

Стосовно тарифоутворення ми вже якось зверталися за роз’ясненнями до директора КП «Водотеплосервіс» Ігоря Яковини. З його слів, тариф за централізоване опалення у будинках, оснащених тепловими лічильниками, вираховується так, як вказано на звороті платіжок. Кількість гігакалорій, зафіксованих лічильником, множиться на вартість однієї гігакалорії (989,4 грн.) та ділиться на загальну опалювальну площу будинку. Отже, тут ключову роль відіграє те, скільки квартир у будинку залишаються підключеними до системи центрального теплопостачання. Чим менша кількість таких квартир у багатоповерхівці, тим більшу ціну за опалення сплачують їх мешканці. Тобто чим більше квартир у під’їзді від’єднані від загальної системи і перейшли на індивідуальне опалення, тим більше коштів доводиться платити їхнім сусідам, які все ще залишаються підключеними до неї.

Тепер залишається розібратися із розмірами субсидії. Якщо сума, вказана у платіжках за тепло, зростає щомісяця, бо зима і не думає закінчуватися, то розмір субсидії залишається незмінним. Відповідно, зростає і відсоток комунальних платежів, які мешканці змушені віддавати зі своїх щомісячних доходів.

Прояснити ситуацію редакція «ДП» попросила начальника відділу соціальних допомог управління соціального захисту населення Калуської міської ради Богдану Галій. За її словами, для родин, що проживають у помешканнях, обладнаних внутрішньобудинковими лічильниками тепла, субсидії призначаються на соціальну норму використання гігакалорій. Соціальні норми визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування». Такі норми передбачені на прожиття і споживання комунальних послуг. Зокрема, соціальна норма для призначення житлових субсидій у разі використання теплової енергії абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими або квартирними лічильниками, встановлені на рівні 0,0431 гігакалорії на 1 кв. м опалювальної площі на місяць в опалювальний період. При цьому соціальна норма житла є 13,65 кв. м на одну особу і додатково 35,22 кв. м на домогосподарство. Крім того, застосовується коригуючий коефіцієнт, в залежності від особливості регіону та типу будівель. Так, для Івано-Франківської області такий коефіцієнт для будинків до чотирьох поверхів становить 0,622, а для п’ятиповерхових і вище – 0,419.

Начальник відділу соціальних допомог управління соціального захисту населення зробила важливе уточнення: розмір субсидії у випадку проживання її одержувача у будинку зі встановленим теплолічильником не переглядається. Розмір субсидії може переглядатися для мешканців будинків без лічильників після закінчення опалювального сезону, в залежності від температурного режиму. Вона додала, що у місті спостерігається значна заборгованість у сплаті за спожите тепло, особливо у тих мешканців, які живуть у будинках, обладнаних приладами обліку тепла.

Тож чи буде покриватися різниця, яка щомісяця зростає, між розміром субсидії і сумою у платіжках за тепло, наразі не відомо. У будь-якому разі, за порадою Богдани Галій, субсидіанти повинні щомісяця сплачувати обов’язкову частку, вказану у повідомленні про призначення субсидії, а також за усе те, що спожито понад норму.

Від себе нагадаємо, що і минулого опалювального сезону ситуація з проплатою за тепло у місті була критичною. Тому влітку 2017 року міська рада прийняла «Програму фінансової підтримки КП «Водотеплосервіс», щоб врятувати комунальників від боргів. Також встановили компенсацію для користувачів субсидій в опалювальний сезон, які проживають у будинках, обладнаних приладами обліку теплової енергії. Така фінансова безготівкова допомога з міського бюджету зараховується в якості оплати за спожите тепло. Тож цього року може постати ще більша проблема кризи платежів. Мовляв, навіщо платити, коли борги і так спишуть.

До речі, днями надійшла інформація від Мінсоцполітики, що по закінченні опалювального сезону у травні відбудеться автоматичне перерахування субсидій. А ті субсидіанти, в яких виникли зміни у плані зайнятості або соціальному становищі, зможуть це зробити вже у квітні.

 

Володимир ПУХИР

Login to post comments