Мільйон доларів, який ніхто не хоче отримати

Під час новорічних свят наш медіапростір традиційно лихоманить. Центральні телеканали, без каплі сорому, витягають фейкових експертів неіснуючих наук, ряджених провидець, ворожок, астрологів… І забивають наші багатостраждальні голови неймовірними нісенітницями. Моральний тиск, якого зазнають наш здоровий глузд і критичне мислення, настільки потужний, що виникає спокуса пристати на якусь «конспірологічну» теорію щодо того, хто робить з людей дурнів?

1 000 000 доларів задарма

Можливо, змагатися з розтиражованими телеканалами низькопробними «дивами» – те саме, що воювати з вітряками. Але ж спробувати варто? Скажімо, познайомити наших читачів з дивовижним дев’яносторічним дідусем Джеймсом Ренді. Бо його наполеглива боротьба з містифікаціями і псевдонауками – справжнє диво для нашого, трішки схибленого, світу.

Так ось, Джеймс Ренді (1928 р. н.) – американський ілюзіоніст канадського походження прославився як невблаганний переслідувач «паранормального». В його творчому доробку декілька книжок, а також блискуче викриття в прямому ефірі «згинача ложок» Урі Геллера. До речі, останній шість разів позивався в суді проти Ренді, але не зміг зідрати жодного цента компенсації.

Джеймс Ренді йде першим у списку викривачів «надприродного» тому, що його просвітницький фонд заснував премію, яка зараз вже складає 1 мільйон доларів. Ці гроші може отримати будь-який маг, провидець, екстрасенс чи медіум, який зможе довести свої здібності науковими методами. Досі цього нікому не вдавалося, хоча щорічно на премію претендує близько п’яти десятків людей.

Виклик тривалістю в століття

Проте найвідомішим викривачем шарлатанів потрібно визнати зовсім не Ренді, а легендарного Гаррі Гудіні. Саме він входив в експертну групу першої в світі премії за надприродні здібності. Її заснували в США ще в 1922 році. Претендентам обіцяли 2500 доларів за справжнє фото привида і стільки ж за демонстрацію екстрасенсорних здібностей. Перший же піддослідний «медіум» намагався обдурити експертів, вислизнувши в темноті з крісла, обладнаного сигналізацією. На цьому й «погорів».

Джекпот чекає екстрасенсів

З 1922-го в світі засновано близько трьох десятків фондів, грошових премій та стипендій для тих, хто зможе продемонструвати будь-яке надприродне явище. Остання – премія імені Гаррі Гудіні – з призовим фондом мільйон рублів заснована російськими скептиками у 2015 році.

За неповне століття сума «джекпоту» досягла понад 2,3 млн. американських доларів. Його можна «зірвати» в британських фунтах, євро, індійських рупіях, китайських юанях, чеських кронах… Але з якоїсь таємничої причини, нікому з велетенської армії екстрасенсів, магів, відьом, знахарок, провидців і ворожок не вдалося за століття довести свої здібності. У них, як і у вже згаданого Урі Геллера, негайно «зникає сила» за присутності експертів, обізнаних з техніками фокусів і маніпулювання людською увагою.

 

Маріанна ПОВАЖНЯК

Login to post comments