Урок арифметики

Минулого тижня до мене в редакцію зайшов мій брат – Ігор Кучерак. Учасник АТО, доброволець. Питає мене: «Допоможи розібратися з тою «блокадою» вугілля з окупованих територій. Невже ми не можемо обійтися без нього? Адже вугілля з ПАР дешевше?» Спробуємо розібратися, використовуючи відкриту інформацію з Інтернету.

Задача №1: «Видобування антрациту в Південно-Африканській Республіці становить 2,5 млн. тонн на рік. Середньодобове споживання антрациту в Україні – 30 тис. тонн. На скільки нам вистачить усього річного видобутку вугілля ПАР? Відповідь – ледве вистачить на 84 дні».

Задача №2: «Середньодобове споживання антрациту в Україні становить 30 тис. тонн. Один балкер, який розвантажується в українських портах, везе 80 тис. тонн вугілля. На скільки діб нам вистачить антрациту з одного балкара? Відповідь – менше ніж на 3 доби». Це означає, що Україні потрібно приймати по 1 балкеру вугілля з ПАР кожні 2,67 доби, при цьому щонайменше два судна мають розвантажуватись одночасно.

Можете самі знайти в Інтернеті відстань від ПАР до нас, взяти середню швидкість морського балкера і порахувати, скільки усього таких суден має бути задіяно для безперервного постачання України чорним паливом.

Зараз ми привозимо з Донбасу своє вугілля, видобуте зі своїх українських надр, платимо за нього своїм українським підприємствам (які перереєстровані на підконтрольній Україні території). І левова частка сплаченої ціни повертається у наш державний бюджет у вигляді податків. Що робить це вугілля значно дешевшим за будь-яке інше чуже.
І ще одне. Вартість вугілля на світовому ринку – приблизно 100 доларів за тонну. Це 3 млн. доларів за добу, трохи більше 1 млрд. на рік. Вихід України з великими обсягами закупівель чужого вугілля (ПАР, наприклад) суттєво підвищить ціну на вугілля (ну і опосередковано на нафту). Одним з найбільших світових експортерів вугілля є РФ. Таким чином ми лише допоможемо ворогові більше заробити.

Михайло КУЧЕРАК

Login to post comments