Прийшла весна, і у Калуші відновився сезон крадіжок

Останнім часом у Калуші загострилася проблема крадіжок з громадських місць та з приватних обійсть речей, що містять кольоровий метал.

Як тільки зійшов сніг, окремі калушани та гості-гастролери із заниженою соціальною відповідальністю почали відкручувати, вирізати, викопувати, виламувати усе, що може містити у собі хоч грам кольорового металу, особливо міді. Вкрасти виріб з цінного металу і здати його на пункт прийому металобрухту – це чи не єдиний для таких людей злодійкуватого вигляду спосіб хоч якось «заробити» собі на прожиття. По-іншому діяти і чесно жити вони не хочуть і не можуть.

Особливо дошкуляють господарству Калуша та його окремим мешканцям крадіжки телефонного кабелю, що останнього місяця набули загрозливого характеру епідемії.

Ситуація настільки загострилася, що міський голова Ігор Матвійчук доручив своєму першому заступнику Галині Романко провести оперативну нараду із запрошенням представників силових структур та профільних підприємців міста, щоб розібратися з цією проблемою. Тому 28 березня і відбулося засідання робочої групи з контролю за дотриманням умов та правил проведення операцій з металобрухтом, затвердженої розпорядженням мера.

У вступному слові Галина Романко оголосила, що на цьому заході присутні підприємці, які здійснюють у місті легальні операції з прийому металобрухту і представляють приватні фірми, такі як «Іннокс», «Укрметгруп» та «Тріленд». Перший заступник міського голови з прикрістю констатувала кількісне збільшення скарг невдоволених калушан, особливо пенсійного віку, які постраждали від того, що телефонні лінії раптом виявилися серйозно пошкодженими. Одна мешканка, яка проживає на дев’ятому поверсі і не має мобільного телефону, не змогла викликати швидку, бо її стаціонарний телефон виявився несправним. Як з’ясувалося згодом, причиною стала банальна крадіжка кабелю, що проходить підземними комунікаціями.

Галина Романко сказала, що мета засідання робочої групи – це дати поштовх реальним діям, які допоможуть запобігти крадіжкам телефонного кабелю в майбутньому. Вона закликала підприємців – власників брухтоприймальних пунктів, чітко дотримуватися умов та правил прийому «вторсировини».

Калуська «Міська варта» в ході спеціальних рейдів виявила ряд нелегальних пунктів прийому металобрухту.

З доповіддю про крадіжки телефонного кабелю на території міста Калуша за перший квартал 2018 року виступив головний «постраждалий» від таких злочинів – начальник РЦТ №171 Івано-Франківської філії ПАТ «Укртелеком» Іван Заремба. Він навів сумну і досить загрозливу статистику: тільки у березні цього року здійснено 17 крупних крадіжок майна «Укртелекому». Крадуть телефонний кабель з підземних люків, які знаходяться на вуличних тротуарах. Ще в період новорічних та різдвяних свят у Калуші відзначалося певне затишшя. Та вже після 21 січня почалися масові крадіжки. За цей час підбито невтішні підсумки завданих телекомунікаціям міста збитків. Загальна довжина вкраденого кабелю, що містить кольоровий метал, становить 1 602 метри вартістю 89 тис. грн. – і це без врахування кошторису аварійно-відновлювальних робіт. Від раптового несанкціонованого відключення стаціонарних телефонів у місті постраждало 715 абонентів. Злодії «працюють» вночі навіть на центральних вулицях міста: Хмельницького, Стуса, Литвина, Малицької, проспекті Лесі Українки. Зокрема, в ніч на 28 березня двоє злодюжок намагалися «вскрити» каналізаційний люк, під яким проходить кабель, на вулиці Малицької. Одного з них вдалося затримати.

Начальник Калуського РЦТ ледь не плакав: від крадіжок телефонного кабелю не допомагає і заварювання каналізаційних люків. Вуличні «умільці» оснащені спеціальними ножицями, які у нічний час досить безшумно вирізають такі запаяні люки. Потім злодії лізуть під землю і ріжуть магістральний кабель.

Наступним виступив представник правоохоронних органів. Про діяльність легальних та нелегальних пунктів прийому металобрухту на території Калуша доповів начальник сектору міського відділу Нацполіції Андрій Стефанишин. За його словами, у нашому місті, згідно з документами, повинно діяти 9 офіційних пунктів прийому металобрухту. Виявляється, у нас досі немає точного переліку кількості легальних пунктів, не кажучи вже про нелегальні. Тут Галина Романко дорікнула представнику Нацполіції, що це потрібно було зробити вже давно. Крім того, слід організувати проведення постійних рейдів та патрулювання найбільш проблемних вулиць і віддалених мікрорайонів, а також вести моніторинг пунктів прийому.

Андрій Стефанишин нагадав на засіданні присутнім підприємцям, якими повинні бути їхні дії, коли вони стикаються з краденими або сумнівними речами, які приносять їм здавачі металу. Він звинуватив їх у тому, що їхній персонал на пунктах прийому металобрухту забирає усе підряд, не розбираючись у його походженні. Металоприймачам слід перевіряти наявність документів, що посвідчують особу металоздавача. Тут одразу варто зауважити, що така умова є нереальною, бо її ніколи не дотримуються.

З боку присутніх профільних підприємців виступив власник ПП «Іннокс» Валерій Ляшуга. Він запевнив, що легальним підприємцям немає сенсу приймати від безхатьків метал сумнівного походження, бо вони дорожать своїми ліцензіями. Він дорікнув правоохоронцям, що багато хто у Калуші знає про існування близько п’яти нелегальних пунктів прийому. Проблемними є гаражі в районі поблизу РЕМу. Невже поліції про це невідомо? Такі незаконні пункти працюють і вночі та фактично займаються скупкою краденого. Це досить зручно для злодіїв.

Юрій Соколовський – начальник управління економічного розвитку Калуської міської ради – ще раз нагадав присутнім підприємцям про статтю 213 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання за незаконні пункти для прийому, схову та продажу металобрухту. А саме – штраф у розмірі від 1,5 до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів (25-34 тис. грн.). Доповідач вказав на те, що згідно з новим Законом України «Про ліцензування господарської діяльності» пункти прийому металобрухту не включені до переліку підприємств, які потребують обов’язкового ліцензування. Саме це і створює додаткові проблеми для контролюючих органів.

Насамкінець він розповів про доцільність скористатися досвідом міста Дніпра, в якому влада залучила свідомих громадян до виявлення таких нелегальних точок прийому металу та створила телефонну «гарячу лінію», через яку можна анонімно проінформувати про них правоохоронні органи.

Підбиваючи підсумки наради робочої групи з контролю над проведенням операцій з металобрухтом у нашому місті, Галина Романко констатувала, що у Калуші вже виділено 140 тис. грн. на вуличні камери спостереження. Це повинно убезпечити нас від крадіжок телефонного кабелю у нічний час. Крім того, на сайті міської ради буде створено «гарячу лінію», на яку небайдужі калушани зможуть повідомляти місцевих чиновників та поліцію про виявлені підозрілі пункти прийому металобрухту.

Перший заступник міського голови дала доручення направити довідку до обласного управління Нацполіції в Івано-Франківську з проханням налаштувати усіх дільничних інспекторів Калуша на роботу із запобігання крадіжок телефонного кабелю особами з «проблемного контингенту». Також забезпечити спільні дії поліції та Калуської «Міської варти» для виявлення та ліквідації усіх нелегальних точок прийому металобрухту у нашому місті.

Галина Романко особливо наголосила на тому, що мер міста вимагає щотижневого звіту від відповідних органів про стан справ у Калуші із запобігання та протидії крадіжкам телекомунікаційних мереж. Такі звіти надаватимуться Ігорю Матвійчуку щопонеділка.

 

Володимир ПУХИР

Login to post comments