«Золоті сурми» з Калуша під орудою Івана Шалати і Ярослава Гулимчука є одним із кращих колективів Прикарпаття... «Золоті сурми» з Калуша під орудою Івана Шалати і Ярослава Гулимчука є одним із кращих колективів Прикарпаття...

Калуським «Золотим сурмам» – 35

Цьогоріч минає 35 років з того часу, як при дитячому будинку культури «Романтик», що діяв тоді в Калуші, був створений духовий оркестр. У 1990 році він отримав звання «зразковий». Нині дитячий духовий оркестр «Золоті сурми» з Калуша під орудою Івана Шалати і Ярослава Гулимчука є одним із кращих колективів Прикарпаття. Він відомий не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Юним калуським музикантам неодноразово аплодували в українських містах Львові, Моршині, Рівному, а також в європейських країнах – Німеччині та Польщі.

Цей колектив вражає своїм творчим діапазоном і насиченою концертною діяльністю. Його виступи поціновувачі духової музики різного віку сприймають з неабияким захопленням.

– Ініціатором створення оркестру був його перший керівник Михайло Чир, – розповідає Іван Шалата, який керує колективом з 1985 року. – Уже 28 років колектив утримує звання «зразкового». За період свого існування «Золоті сурми» неодноразово ставали переможцем різних фестивалів і конкурсів. У 1991 році оркестр був лауреатом Всеукраїнського конкурсу духової музики у Львові. У 1997-1998 роках здобув друге й третє місця (відповідно) на Міжнародному конкурсі духових оркестрів у Рівному, дипломи І ступеня – на ІІІ–V Всеукраїнських фестивалях духових оркестрів «Карпатські передзвони» у Моршині. Також ми беремо постійно участь у Міжнародному фестивалі духових та естрадно-духових оркестрів «Сурми гір» у Долині. Цей фестиваль долиняни присвятили громадській ініціативі «Музика проти війни».

Коли оркестр здобув другу премію лауреата Міжнародного фестивалю духової музики «Сурми-98» у Рівному, газета «Дзвони Підгір’я» писала: «Попереду у юних музикантів, будемо сподіватися, – ще не одна висока сцена». Час показує, що ці сподівання стверджуються. В останні роки «Золоті сурми» беруть участь у Всеукраїнському фестивалі духових оркестрів «Королівський лев» у Львові. Демонструватимуть свою творчість у столиці Галичини й цього року: запрошені у Львів на 6 травня. А з 11 по 14 травня юні калуські музиканти братимуть участь у Міжнародному фестивалі в Рівному. Окрім концертної діяльності в межах України, зразковий духовий оркестр «Золоті сурми» часто виступає за кордоном. У 2002 році колектив вперше став лауреатом Міжнародного фестивалю-конкурсу духової музики в Польщі. Три роки тому калуський оркестр здобув лауреатство на ІХ Міжнародному фестивалі духових оркестрів «Alte Kamaraden» у польському місті Гожув Великопольський, у якому, згідно з умовами заходу, будь-який колектив може брати участь тільки один раз.

– Виконання творів «Золотими сурмами» глядачі зустрічали тоді теплими оплесками. До речі, калуські духовики на цьому фестивалі були наймолодші – від десяти років. Приємно було чути від організаторів, що наш дитячий духовий оркестр має дуже високий виконавський рівень, – з приємністю згадує ту поїздку за кордон художній керівник і диригент Іван Шалата.

Уже наступного року колектив – лауреат VII Міжнародного фестивалю духової музики ще в одному польському місті – Домброва-Гурніча. Воно тоді відзначало 100-річчя свого заснування.

– У нагороду за високий професіоналізм, продемонстрований під час виступу, наш колектив отримав гастрольний тур містами Польщі, – говорить з цього приводу Іван Шалата. – І це був надзвичайний подарунок для наших музикантів. Отримали ми в цьому місті лауреатство й наступного року.

А в червні 2017-го калуські «Золоті сурми» сурмили вже в німецькому місті Цвікау. Там вони здобули друге місце у ХІV Міжнародному конкурсі духових оркестрів «Saxoniade». У Німеччині соліст оркестру Олександр Гук був визнаний кращим солістом конкурсу. У вересні того ж року юні музиканти вже були на Міжнародному фестивалі в польському місті Пулави.

– Нині колектив налічує понад сім десятків учасників, – розповідає керівник оркестру. – Репертуар «Золотих сурм» цікавий, різноманітний. Ми граємо твори вітчизняних і зарубіжних авторів різного напрямку, епохи і стилю. У нашому репертуарі – фольклорні, джазові, класичні та популярні сучасні твори. Так що глядачі мають що подивитися й послухати.

З 2016 року з ініціативи Івана Шалати при оркестрі було створено ансамбль мажореток «Сузір’я». Керує цим колективом Ольга Квецко.

– З того часу репертуар «Золотих сурм» поповнився творами з хореографічними композиціями, що надало нашим виступам більшої граційності й вишуканості, – саме так коментує спільну роботу оркестру й ансамблю Іван Шалата.

При нагоді він запрошує всіх поціновувачів оркестрової музики на святкування 35-річчя колективу, яке відбудеться у неділю, 22 квітня, в ПК «Юність» о 16.00.

Приходьте, не пошкодуєте. Адже, як йдеться у виданому до річниці буклеті про колектив, щорічно представляючи нові програми, зразковий духовий оркестр «Золоті сурми» та ансамбль мажореток «Сузір’я» не втомлюються дивувати своєю творчістю й незмінно вишуканим музичним смаком.

Дарія ОНИСЬКІВ


Вітання з Копенгагена, слова вдячності та невщухаючі овації

Недільного дня переповнена глядацька зала ПК «Юність» протягом майже двох годин не вщухала від гучних овацій. У такому захопленні калушани (і не тільки) були від представленої високомистецької концертної програми лауреата численних музичних фестивалів-конкурсів зразкового дитячого духового оркестру «Золоті сурми», приуроченої 35-річчю цього відомого не тільки в Україні, а й далеко за її межами колективу.

Як зауважували зі сцени, цей колектив вражає своїм творчим діапазоном і насиченою концертною діяльністю. Його виступи поціновувачі духової музики різного віку сприймають з неабияким захопленням. «Золоті сурми» під орудою Івана Шалати і Ярослава Гулимчука є одним із кращих колективів Прикарпаття та України. Юним калуським музикантам неодноразово аплодували в багатьох українських містах, а також в європейських країнах – Німеччині та Польщі.

Глядачі уже вкотре пересвідчилися, що репертуар «Золотих сурм» цікавий і різноманітний. Зі сцени «Юності» музиканти представили твори вітчизняних і зарубіжних авторів різного напрямку, епохи та стилю. На дуже високому виконавському рівні вони виконували фольклорні, джазові, класичні й популярні сучасні твори. Так що глядачі того недільного дня дійсно мали що подивитися і послухати. Вразила бездоганна підготовка колективу до цього дійства, в чому, безперечно, велика заслуга його керівників, зокрема багаторічного (з 1985 року) художнього керівника і диригента Івана Шалати. Твори юні музиканти виконували без нот. Для кожної композиції була продумана своя оригінальна деталь.

Граційності й вишуканості цьому святковому виступу музикантів додавали учасниці ансамблю мажореток «Сузір’я». Він створений при оркестрі в 2016 році з ініціативи Івана Шалати під керівництвом Ольги Квецко. А на 35-річчя колективу дебютувала підготовча група мажореток під орудою Анастасії Чигирин.

Винуватців свята привітав міський голова Ігор Матвійчук. Він висловив щиру шану та вдячність керівникам і учасникам колективу й наголосив на тому, що «Золоті сурми» – це візитна карта як нашого міста, так і України загалом. За вагомий внесок у збагачення культурних цінностей нагородив колектив грамотою міського голови й грошовою премією. Отримали грамоти й керівники Ярослав Гулимчук та Ольга Квецко.

Та це не всі подарунки до річниці. Учасники оркестру вперше вийшли на сцену у нових костюмах. Їх спеціально з цієї нагоди пошили за кошти міського бюджету. Також напередодні придбали комплектуючі до барабанів. За що й линула подяка міській владі. Дякували зі сцени й за можливість безкоштовно навчатися в Калуській музичній школі гри на духових інструментах. Дякували і батькам, які підтримують ті чи інші починання в колективі.

Чимало привітань линуло того дня на адресу як колективу, так і керівника. Брати Дмитріви, які свого часу були активними учасниками оркестру, а нині – артисти Національної опери, прислали відеовітання з Копенгагена. Приїхав зі столиці на урочистості постійний голова журі калуського конкурсу «Концертино» заслужений артист України Василь Пилипчак. Тяжко здивувати калушанина, колишнього викладача коледжу культури й режисера багатьох концертних програм Василя Заника. Та, як заявив зі сцени, «Золотим сурмам» це вдалося. «Все в житті бачив. Але сьогодні для мене шок. Це Бродвей і Голлівуд, Іване!» – наголосив він, звертаючись по-товариськи до керівника. З огляду на те, що багато наших талановитих українців (у тому числі й музикантів) зайняті по закордонах не за фахом, Василь Заник побажав, щоб нинішні учасники оркестру обов’язково працювали на сцені й збагачували людські душі своїм високим мистецтвом.

Дарія ОНИСЬКІВ

Login to post comments