Будівля вважається пам’яткою культури місцевого значення, тож щоб її продати, потрібен дозвіл від Міністерства культури... Будівля вважається пам’яткою культури місцевого значення, тож щоб її продати, потрібен дозвіл від Міністерства культури...

Олександр Челядин: відверто про стан справ з власністю громади

У минулому номері ми розповідали про презентацію підсумків громадського проекту «Комунальне майно: хто і як заробляє на власності громади в Калуші». Проект зреалізувала громадська організація «Спілка малого та середнього бізнесу «Альтернатива». Головну доповідь на презентації зробила керівник проекту Оксана Пілянська. Зокрема, вона навела кілька прикладів, покликаних проілюструвати, на її думку, неефективне використання деяких об’єктів комунальної власності. Також Оксана Пілянська прямо натякала на непрозорість у проведенні конкурсів з передачі в оренду такого майна. І що ключова проблема у сфері управління майном калуської громади – це відсутність інформації та стратегії.

З метою надання читачам всебічної інформації з даної теми, а також для одержання фахового коментаря з приводу наведених у виступі Оксани Пілянської фактів редакція «ДП» звернулася до голови Фонду комунальної власності територіальної громади м. Калуша Олександра Челядина.

 – Олександре Івановичу, який зараз стан з комунальним майном у місті?

 – На даний момент у Калуші налічується 214 об’єктів комунальної власності, з яких справляється орендна плата. До цієї кількості тепер додано ще й МАФи. В комерційній оренді перебувають об’єкти загальною площею 13,4 тисячі кв. м. У пільговій оренді – 14тисяч кв. м. Сума щомісячної плати, яка надходить до міського бюджету, становить 305-310 тис. грн. У рік «набігає» 3,6-3,7 млн. грн.

 – Чи зверталася до вашої установи Оксана Пілянська, керівник громадського проекту «Комунальне майно…», за допомогою у складанні інтерактивної карти та електронного реєстру майна громади міста?

 – Так, і ми тісно з нею співпрацювали і йшли в усьому назустріч. Наша установа протягом місяця регулярно надавала повну і вичерпну письмову інформацію про усі об’єкти, які на цей час знаходяться на балансі Фонду комунальної власності. Співробітники Фонду підготували і систематизували усі наявні дані про адресу цих об’єктів, їх площу, цільове призначення та ставку орендної плати. Також ми передали не тільки відомості про тривалість договору оренди, оціночну вартість приміщення, а й про балансоутримувачів та орендарів. Тобто громадські активісти мали можливість зібрати усю наявну у Фонді інформацію, яка їх цікавила.

 – Олександре Івановичу, Оксана Пілянська твердить, що деякі об’єкти комунального майна у Калуші використовуються досить таки неефективно і що варто впорядкувати стягування орендної плати за користування ними.

 – Я в курсі того, про які будівлі йде мова. Є у нас окремі об’єкти, здані в оренду досить давно, і які знаходяться з вини орендарів у досить непривабливому, а то й занедбаному стані. Дійсно, є такі факти стосовно будинку на вул. Бандери, 5. Одна частина будівлі (площею 54 кв. м) з 1999 року орендується редакцією газети «Калуське віче», яка вже припинила своє існування. Приміщення по суті не використовується. Однак договір про оренду ще діє і діятиме він до жовтня 2020 року. Як тільки закінчиться термін його дії, можна буде повернути приміщення. Однак це не значить, що до того часу ми не можемо вплинути на орендаря. У нас є практика подання позовних заяв до суду з вимогою погасити заборгованість зі сплати коштів за оренду.

Сусіднє приміщення (площею 177 кв. м) орендує СБУ. Воно також перебуває у занедбаному стані. Ми неодноразово зверталися до місцевого керівництва спецслужб з проханням вирішити це питання, але вони вимагають, щоб будівля і надалі залишалася у їхньому користуванні. Це питання у них на контролі в обласного керівництва. Рішення поки що не знайдено.

 – Що Ви можете сказати стосовно розміру орендної плати за окремі об’єкти? Адже з приводу цього серед громадськості існують певні спекуляції.

 – Усе, що стосується ставки орендної плати, регулюється законом. Є вичерпний перелік установ та організацій, які мають право на сплату чисто символічної суми. Крім того, існує така практика, що сесія міської ради за зверненням орендарів може прийняти рішення про встановлення розміру пільгової орендної плати у вигляді 1 грн. або 1,2 грн. Також може бути надана інша пільга зі знижкою у 5% чи 25%. Тож саме депутати міської ради визначають розмір орендної плати за користування об’єктами громадського майна.

 – Яка зараз у місті ситуація зі сплатою коштів за оренду приміщень комунальної власності?

 – На жаль, є у Калуші об’єкти з великими боргами. До прикладу, кінотеатр «Відродження» довгий час перебував в оренді у фірми «Гаразд-Кераміка». Орендар заборгував перед нами значну суму в розмірі 1,1 млн. грн. В результаті судових рішень «Гаразд-Кераміка» перестала існувати, однак борг зі сплати за оренду приміщення колишнього кінотеатру не було відшкодовано. Як можна було давати дозвіл на ліквідацію цієї фірми, коли у неї такий колосальний непогашений борг перед бюджетом міста Калуша?

Схожа невтішна ситуація з приміщенням колишнього ресторану «Дзеркальний» на вул. Пушкіна, 8. ТзОВ «Артур» заборгувало нам 780 тис. грн. Ми зверталися до суду, але навіть через суд цей борг неможна стягнути, бо власника ТзОВ «Артур» неможливо віднайти у Калуші. Очевидно він перебуває за кордоном.

До слова, звіти про недобросовісних орендарів Фонд комунальної власності міста щомісяця відправляє до прокуратури. Коли є велика заборгованість зі сплати за оренду, матеріали про це ми в інтересах міста передаємо до суду. І ховати усе це, як хтось може подумати, ми не зацікавлені. Ми ретельно відшуковуємо боржників, які орендують приміщення комунальної власності.

 – А чи є проблеми з орендними платежами у громадських чи партійних організацій міста?

 – Стосовно партійних осередків у Калуші, то можу назвати кілька політичних сил, які мають певну заборгованість зі сплатою коштів за користування орендованими приміщеннями під партійні офіси. Так «Правий сектор» у Калуші розташовується на вул. Пушкіна, 9-а і має заборгованість у розмірі близько 7 тис. грн., при місячній ставці орендної плати у 320 грн. «Радикали» Ляшка орендують у місті приміщення на вул. Грушевського, 93 і при тій же місячній ставці за оренду заборгували 7,5 тис. грн.

 – Оксана Пілянська твердить, що у Калуші мають місце непрозорі та заангажовані конкурси з передачі майна в оренду. Зокрема, за її словами, так було передано об’єкт на вул. Чорновола, 44.

 – Насамперед хочу зауважити, що раз на рік за рішенням виконкому у місті створюється спеціальна комісія з проведення конкурсів на право оренди комунального майна. Я як голова Фонду комунальної власності територіальної громади міста Калуша до складу комісії не входжу, хоча представник Фонду у комісії присутній. Такі конкурси відбуваються відкрито і гласно. Усі документи на участь у конкурсі подаються у закритих конвертах і анонімно та відкриваються тільки у день проведення конкурсу на засіданні комісії. Перемагає той конкурсант, який запропонує найбільшу суму орендної плати. Тож усе відбувається згідно з вимогами законодавства. Приміщення на вул. Чорновола, 44, де колись розташовувалось Товариство сліпих, саме на таких умовах і було передано в оренду.

 – Олександре Івановичу, скільки ще залишилося у Калуші об’єктів комунальної власності, які можна продати або здати в оренду, щоб вони приносили місту дохід?

 – Таких приміщень не так вже й багато. На вул. Вітовського, 7 пустують склади. На вул. Грушевського, 37 знаходиться будівля колишнього центру з призначення житлових субсидій. Між іншим, остання з цих будівель вважається пам’яткою культури місцевого значення, тож щоб її продати, потрібен дозвіл від Міністерства культури. Від рішення громади та влади міста залежить подальша доля цих об’єктів.

 – Дякую Вам, що погодилися надати вичерпні відповіді на усі запитання.

Володимир ПУХИР

Login to post comments