Тарас Шевченко завжди актуальний

9 березня вся Україна святкує появу на світ великого художника і поета – Тараса Шевченка. Його творчість була щирою, відвертою і завжди актуальною.

Тому з нагоди святкування 204-їрічниці з дня народження Великого Кобзаря «ДП» вирішили провести опитування серед калушан. Зокрема, ми дізналися, які Шевченківські вірші нашим містянам до вподоби, а також попросили процитувати улюблені рядки із його поезій.

Вікторія Кравчук, 22 роки, студентка:

– Однією із ознак свідомого суспільства є повага до культурної спадщини предків. Тому сьогодні, мабуть, і наймолодший українець знає про корифея та провідника нашого народу – Тараса Шевченка. Дехто навіть називає «Кобзар» «Біблією українства». Особисто я не вважаю себе палкою прихильницею творчості Тараса Григоровича, тому що більше полюбляю інтимну лірику, а не національні заклики. Також мені більше подобаються оптимістичні твори, а більшість робіт автора просякнуті сумом. Проте й у «Кобзарі» можу знайти для себе дещо цікаве та позитивне. Адже таких віршів також достатньо. Особливо мені подобається вірш «Зацвіла в долині...», читаючи його пронизуєшся теплом та любов’ю:

Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
Почула дівчина,
І в білій свитині
З біленької хати
Вийшла погуляти
У гай на долину.
І вийшов до неї
З зеленого гаю
Козак молоденький;
Цілує, вітає

Олеся Франко, старший викладач фортепіано, поетеса:

Тарас Григорович Шевченко – великий геній українського народу. Він зробив неоціненний внесок в українську і, на мою думку, в світову літературу. У кожному його вірші відчувається любов до Батьківщини, до рідної землі. У своїх творах він переживає за людей, які тут живуть, переймається їхньою долею. Він один із тих поетів, які не боялися прославляти Україну, засуджувати її катів. Його вважають Батьком України, а його «Кобзар» є у кожній оселі, тому його творчість така близька кожному.

Моїми улюбленими рядками Тараса Шевченка є уривок із твору «А нумо знову віршувать»:

А нумо знову віршувать,
Звичайне, нишком. Нумо знову,
Поки новинка на основі,
Старинку Божу лицювать.
А сиріч… як би вам сказать.
Щоб не збрехавши. Нумо знову
Людей і долю проклинать.
Людей за те, щоб нас знали
Та нас шанували.
Долю за те, щоб не спала
Та нас доглядала…

Пані Наталія, 63 роки, пенсіонерка

Справді, Великий Кобзар був великим патріотом і на словах, і на ділі. Також його можна назвати духовним пророком. Бо й справді багато з того, про що писав Шевченко, здійснюється. Одразу згадалися трагічні рядки із вірша «Мені однаково», що «Україну злії люди присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять…». Проте він закликає боротися за правду, і тоді у нас все налагодиться. Свідченням цього є мої улюблені рядки з поеми «Кавказ»:

Борітеся – поборете!
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!

Пан Андрій, 42 роки, економіст:

– У нашій країні панує жахлива соціальна і майнова нерівність. Ми можемо побачити, які у нас зажерливі і пихаті новоявлені «пани». Тарас Шевченко прекрасно це підтверджує у своїй поемі «Сон»:

А той нишком у куточку
Гострить ніж на брата.
А той, тихий та тверезий, 
Богобоязливий,
Як кішечка, підкрадеться,
Вижде нещасливий
У тебе час та й запустить
Пазурі в печінки,
І не благай: не вимолять
Ні діти, ні жінка.
А той, щедрий та розкошний,
Все храми мурує;
Та отечество так любить,
Так за ним бідкує,
Так із його, сердешного,
Кров, як воду, точить

Справді, його слова були завжди актуальними і пророчими, хоч і пройшло дуже багато часу. Проте дуже сумно, що «пани» все-таки залишилися такими ж, як і раніше.

 

Ірина КМІТЬ

Login to post comments