книги за 1000

Ми пропонуємо послуги на ринкових засадах, а не утримання наших штатів за гроші громад Featured

Відкритий лист головного лікаря міської поліклініки Михайла Гаврилишина до голови Калуської РДА

У минулому номері «Дзвони Підгір’я» оприлюднили позицію голови Калуської райдержадміністрації щодо ситуації навколо непідписання угоди між Верхнянською ОТГ та Калуським міським центром первинної медико-санітарної допомоги (надалі – поліклініка), який я очолюю. Проте адміністрація поліклініки має інші вагомі аргументи, про які доречно знати калушанам і мешканцям найближчих сіл.

Нагадаю, що у свій час адміністрація нашого закладу звернулася до керівництва Верхнянської ОТГ з пропозицією надавати на договірних засадах медичні консультативно-діагностичні послуги мешканцям сіл, які входять до цієї об’єднаної громади. Відбулася сесія ради ОТГ, на якій депутати затвердили рішення, що надало право голові їхньої територіальної громади укласти вказану угоду. До речі, на сесії були присутні заступник міського голови Калуша Наталія Табачук, головний лікар Калуської ЦРЛ Іван Красійчук, я – в якості представника міської поліклініки.

Важливо, що, готуючи угоду про співпрацю міської поліклініки та Верхнянської ОТГ, ми керувалися Законом України «Про співробітництво територіальних громад». Зокрема, цей нормативний акт дозволяє таку форму співпраці громад, як «делегування одному із суб’єктів співробітництва іншими суб’єктами співробітництва виконання одного із кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів». Окрім того, в тексті закону чітко прописані всі правові аспекти співпраці громад, включаючи питання фінансування.

На жаль, попри значні можливості нашої міської поліклініки, домовленість про надання жителям Верхнянської ОТГ лікувально-профілактичних послуг досягнута не була. Пояснюючи, чому так сталося, Калуська РДА вводить в оману читачів, оскільки безпідставно заявляє, що медична субвенція від Верхнянської ОТГ має зараховуватися до районного бюджету.

Але організацію надання медичної допомоги населенню держава делегує місцевим органам влади. Наприклад, Калуській міській раді, раді Верхнянської ОТГ тощо. А міські голови, голови територіальних громад, депутати відповідних рад, їх виконавчі структури діють в інтересах своїх виборців. А ще нагадаю, що спільний заклад медицини міста і району – Калуська ЦРЛ – фінансується від Верхнянської ОТГ напряму, минаючи районний бюджет, через Калуську міську раду.

Ті постанови Кабінету Міністрів України, на які посилалася Калуська РДА у своїй відповіді і які закріплюють розподіл коштів медичної субвенції у співвідношенні 40:60 на фінансування первинної і вторинної медичної допомоги, не можуть відмінити дію закону України! Бо закон має вищу юридичну силу.

Адміністрація міської поліклініки досі зацікавлена у співпраці з Верхнянською ОТГ і готова до діалогу. До речі, так само, як районна лікарня й ЦРЛ. Проте наші принципи партнерства, як ми їх бачимо, істотно відрізняються від того, що ми досі мали у Калуші. Фактично, ми говоримо про здорові ринкові засади. Ми говоримо про оплату громадами наданих медичних консультативно-лікувальних послуг, а не утримання структури і штату медичних закладів.

Спілкуючись з багатьма мешканцями Верхнянської територіальної громади, я вивчив громадську думку з цього питання. Але чи поцікавилися їхнім баченням представники райдержадміністрації? Можливо, варто провести якесь консультативне опитування?

Підсумую. Організація надання медичної допомоги – сфера відповідальності місцевих рад, а не райдержадміністрацій. Необхідний механізм у нас є. Це ЗУ «Про співпрацю територіальних громад». Переконаний, що об’єднані територіальні громади можуть укладати угоди про співпрацю з калуською поліклінікою, якщо вважають за необхідне.

 

Михайло ГАВРИЛИШИН, головний лікар Калуського МЦ ПМСД

dzp

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments