книги за 1000

Михайло Гаврилишин: «Зараз у нас ще є унікальна можливість познайомитися зі  своїми лікарями» Featured

З 1 квітня цього року держава запровадила програму «Доступні ліки» – відшкодування або співфінансування лікарських засобів для громадян, хворих на серцево-судинні захворювання, діабет другого типу та бронхіальну астму. Про те, як вона запрацювала у нашому місті, «ДП» вже писали.

А 19 травня Прикарпаття відвідав заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик, який провів в обласному центрі робочу нараду щодо впровадження програми «Доступні ліки». Головний лікар Калуської міської поліклініки Михайло Гаврилишин – учасник заходу – ділиться враженнями і думками з цього приводу…

– Михайле Богдановичу, Ви вже звітували нашим читачам про те, як виконується урядова програма реімбурсації* в Калуші. Складається враження, що завдяки ініціативності міської поліклініки і калуських аптек, ми попереду всієї України?

– Зі слів моїх колег-лікарів, загалом в Україні програма «Доступні ліки» виконується десь так на три відсотки. В багатьох містах, містечках і селах вона не фінансується, а люди взагалі нічого не отримують. Але то, так скажімо, неофіційна інформація.

Якщо ж говорити про Івано-Франківську область, то на відшкодування вартості ліків виділено близько 2 млн. грн. Виконання програми наразі складає 695 тис. грн., з яких 175 тис. грн. залучив Калуш. За перші два тижні квітня 1230 калушан отримали свої «доступні ліки».Все завдяки колективу міської поліклініки, аптекам «Зелена», «Фармомаркет» і «Медико». Я і надалі запрошую містян, хворих на серцево-судинні захворювання, бронхіальну астму, діабет, звертатися до лікарів і підбирати свої індивідуальні препарати. Бо зараз маємо таку ситуацію, що чим більше Калуш використає коштів, тим краще.

– Чи розповідав заступник міністра охорони здоров’я про подальші перспективи програми «Доступні ліки»?

– Зі слів Романа Ілика, перелік ліків можуть розширити вже в липні цього року. Зараз все залежить від виробників, яких уряд України намагається залучити до своєї програми. Також МОЗ планує поширити практику реімбурсації лікарських засобів на лікування алергічних процесів та дитячу онкологію. Заступник міністра оголосив приблизний термін – осінь 2017 року.

– В Україні раніше діяла урядова програма безкоштовного забезпечення амбулаторного лікування пільгових категорій громадян і пацієнтів з певними категоріями захворювань. «Доступні ліки» замінили цю програму, чи що з нею сталося?

– Це програма, яка діяла відповідно з постановою Кабінету Міністрів №1303 («Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»). Під час наради усі запитання до заступника міністра охорони здоров’я щодо цієї програми, наштовхувалися на відповідь: давайте, не будемо згадувати про те, що не працює. Чи можна це вважати офіційною позицією МОЗ? Я не знаю, тому розповім про те, що стосується Калуша. У 2014 році правом на пільговий відпуск ліків скористалося близько 750 калушан. Зараз, при тому ж самому рівні фінансування, враховуючи ріст цін, ми можемо забезпечити потреби 260 хворих. Насамперед мова йде про безкоштовні знеболювальні для онкохворих та препарати, що застосовуються при психоневрологічних розладах.

– Михайле Богдановичу, а що Роман Ілик розповідав про очікувані реформи первинної медичної ланки?

– На жаль, заступник міністра не мав наміру дискутувати про те, що виходило за межі програми «Доступні ліки». Особисто мені не вдалося отримати для себе жодної додаткової інформації.

– Тоді розкажіть, чого нам чекати, і як Ви – головний лікар міської комунальної поліклініки – готуєтеся до змін?

– Найчастіше відповідаю на дзвінки стурбованих калушан, яких охоплює паніка після чергової статті в «Експресі» про медичну реформу. Можливо, наші містяни перебільшують, але я теж налаштований песимістично.

Ми повинні розуміти, що у липні-серпні цього року багато чого зміниться. Чи правда, що дільничні терапевти (сімейні лікарі) не будуть їздити на виклики пацієнтів? Так, не будуть. Чи матимуть вони ресурси для діагностичних досліджень і аналізів? Ні, не матимуть. Чи будуть всі калушани охоплені системою первинної медичної допомоги? Де прийматимуть сімейні лікарі своїх пацієнтів? Якщо вони отримають статус фізичних осіб-підприємців, як пропонує МОЗ, то які будуть їхні стосунки з комунальним закладом Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги? Є багато запитань, на які я не маю однозначної відповіді. Робити вигляд, що ми, як на рівні держави, так і міста, готові до медичних реформ – це «позиція страуса».

– Що ж, на Вашу думку, потрібно робити калушанам?

– Я маю сказати, що в деяких куточках нашої держави вже робляться певні кроки. Навіть за відсутності законодавчої бази. Наприклад, в Дніпрі та Дніпропетровській області. Терапевти підписують з людьми попередні угоди, напрацьовують власні бази клієнтів, збирають необхідні документи.

Це те, що я можу порадити й калушанам. Зараз у нас ще є унікальна можливість познайомитися зі  своїми лікарями, залишити їм контактні данні, попроситися до реєстру. Бо тепер наша медицина ґрунтуватиметься на тому, що людина сама повинна дбати про власне здоров’я. Також переконливо раджу до липня-серпня завітати до міської поліклініки. Скористатися всіма перевагами безкоштовної діагностики, допоки є така можливість.

– Ваші колеги – дільничні терапевти міської поліклініки – теж налаштовані песимістично?

– Як мені відомо, жоден із 71-го дільничного лікаря нашого центру не виявив бажання стати фізичною особою-підприємцем. Їх навіть не «спокушає» обіцяна урядом зарплатня 20 тисяч гривень. Натомість наші працівники не розуміють, хто платитиме медсестрам, прибиральницям, бухгалтерам за тієї системи організації первинної медичної ланки, яку пропонує МОЗ.

– Михайле Богдановичу, з Ваших слів випливає, що місту потрібно якось готуватися до медичної реформи… Але як? Або, вірніше, хто повинен розпочати цей процес?

– Наш уряд має своє концептуальне бачення реформування сфери охорони здоров’я. А ще він оцінив свої фінансові можливості щодо гарантованого пакету медичних послуг для населення. Зокрема й розрахував суму, яку держава може витрачати на компенсацію послуг сімейних лікарів, – 270 гривень на людину в рік. Не варто розраховувати на регіональні програми  чи обласний бюджет, бо його, будьмо відверті, роками «розпилюють» між кількома медичними закладами Івано-Франківська. То на кого сподіватися? Турбота про здоров’я кожної людини за новою, до речі, європейською, моделлю покладається відтепер на саму людину. А турбота про здоров’я міста, напевно, на його громаду.

– Дякую за цікаву розмову.

Маріанна ПОВАЖНЯК

 *Реімбурсація – загальноприйнята в міжнародній практиці назва процесу, за допомогою якого система охорони здоров’я впливає на доступність лікарських препаратів та медичних послуг для населення.

 


Медична реформа: міфи та упередження

Оскільки інтерв’ю головного лікаря Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги (міської поліклініки) Михайла Гаврилишина, на думку редакції, звучало місцями надто песимістично, то ми попросили прокоментувати можливі наслідки медичної реформи для нашого міста й заступника міського голови Калуша з медицини Наталію Табачук.

– Переконана, що коли нарешті запрацює інститут сімейної медицини, то держава надасть кожному громадянину гарантований пакет безкоштовної медичної допомоги, – відповіла вона.

Наталія Табачук тактично відмовилася робити припущення щодо впровадження медичної реформи без підтвердження тих чи інших моментів у відповідних нормативних актах. Адже необхідні закони досі не прийняті.

Але, скориставшись посиланнями на відкриті джерела інформації, які нам надала заступник міського голови, ми для себе спростували один із найпоширеніших міфів противників реформ у сфері охорони здоров’я. Мова йде про те, що держава компенсуватиме сімейним лікарям лише 270 гривень в рік за лікування одного пацієнта. Насправді, 270 це, так би мовити, «вартість» одного підписаного контракту – своєрідна зарплата лікареві за одну особу. При цьому пацієнт матиме право отримувати медичну допомогу коли завгодно і скільки завгодно разів, у межах лікувальних і діагностичних заходів, що увійдуть до гарантованого державного пакету. Отож чутки про те, що ми з вами будемо «доплачувати» сімейним лікарям – безпідставні.

Дуже дивно, що такі чутки можуть поширюватися в Калуші, місті, яке зі своєю революційною моделлю безкоштовної медицини, вже досягло значного поступу в напрямку медичного страхування.

Маріанна ПОВАЖНЯК

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments