книги за 1000

Реформа системи охорони здоров’я. Що буде далі і коли? Featured

Учора в Калуській центральній районній лікарні в Підгірках відбулося публічне обговорення ключових проблем реформи системи охорони здоров’я та її впровадження у житті громадян на рівні міст й об’єднаних територіальних громад.

Зустріч ініціювали експерти громадської організації «Центр UA» та коаліції «Реанімаційний пакет реформ». Зокрема до Калуша приїхали голова і співзасновник «Центру UA», колишній віце-прем’єр-міністр із питань європейської інтеграції Олег Рибачук, експерт з медичної реформи Олександр Ябчанка.

На обговорення були запрошені представники міської влади, медичних закладів Калуша і району, громадські активісти, представники ЗМІ. Запропонований формат знайшов широкий відклик у зацікавленої аудиторії, і на зустріч приїхали не лише заступник міського голови Наталія Табачук, головні лікарі наших медичних закладів, але навіть, наприклад, представники медичної спільноти Болехова.

Нагадаємо, що зовсім недавно, 8 червня, Верховна Рада України прийняла проект Закону про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів (№6327). А ось другий законопроект (№6329) із пакету медичної реформи, який передбачає зміни у фінансуванні первинної ланки в залежності від кількості пацієнтів конкретного лікаря, парламентарі «провалили». Таким чином народні депутати задекларували напрямок на медичні реформи лише на словах, але не виділили під це коштів. Що чекає далі первинну ланку системи охорони здоров’я, якщо громадськість не «дотисне» народних обранців, наразі не зрозуміло.

Таким чином, ГО «Центр UA», ініціювавши публічне обговорення у Калуській ЦРЛ, переслідувала одразу три мети. Найперше, популяризувати ключові моменти медичної реформи серед керівників і фахівців сфери охорони здоров’я. По друге, отримати допомогу від громадських активістів, які би змусили народних депутатів запустити реформу в повній мірі. І, нарешті, вивчити громадську думку, зібрати суттєві зауваження і коментарі щодо реалізації цієї реформи.

Про що йшла мова на публічному обговоренні? Олександр Ябчанка розповідав про новий підхід національного солідарного медичного страхування, про перехід на контрактні відносини між лікарями та пацієнтами, про автономізацію бюджетних лікарень, поліклінік, інших медичних закладів. Про Національну службу здоров’я України, яка платитиме лікарям-підприємцям і автономізованим медичних закладам страхові виплати замість розподілу медичних субвенцій зверху-донизу, як це відбувається зараз.

Оскільки на заході було багато представників вторинної ланки – головні лікарі, спеціалісти лікарень міста, району та області, – то не обійшли увагою й проблеми формування госпітальних округів.

Підсумовуючи ту інформацію, яка прозвучала на зустрічі, можемо сказати наступне. Якщо реформа все ж таки відбудеться, і у тому вигляді, як пропонує Кабінет Міністрів України, то цього року слід очікувати змін лише щодо роботи первинної ланки – терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів. У 2018 році реформа повинна охопити рівень поліклінік – вузьких спеціалістів, як то травматологи, лори тощо.

Щодо медичних закладів, то їм пропонується  у 2017 році рішенням місцевої ради перетворитися із бюджетних установ на комунальні неприбуткові підприємства. У терапевтів та сімейних лікарів залишиться вибір: працювати на комунальне медичне підприємство, чи стати фізичною особою підприємцем.

А ось міський та районний бюджети, після створення Національної служби здоров’я України, втратять можливість розподіляти державну медичну субвенцію. Принаймні, на утримання первинної ланки.

 І, що найважливіше для нас з вами, потенційних пацієнтів первинної ланки, протягом цього року кожен отримає можливість обрати собі терапевта (чи сімейного лікаря) на власний розсуд. Якщо ж ми цього не зробимо з об’єктивних причин, то теж нічого не втратимо, бо МОЗ пропонує зрозумілий і чіткий «перехідний механізм» між старою і новою системами.

Отже, якщо ми заключаємо контракт з лікарем, то він починає отримувати за нас кошти безпосередньо від Національної служби здоров’я України. Якщо «ні», кошти, хоча й в меншому розмірі, отримуватиме медичний заклад, якому ми територіально «підпорядковані». У будь-якому випадку пацієнт не втратить нічого. А ось лікарі та комунальні медичні центри, які упустять клієнтів – програють. Це, погодьтеся, «солодка пілюля». Але є і «гірка».

Досі не зрозуміло чітко, що входить до гарантованого пакету медичних послуг на первинному рівні, а що нам доведеться оплачувати лікарям-підприємцям, комунальним поліклінікам і приватним медичних центрам з власної кишені. Підозрюю, що якщо би МОЗ мало більш зрозумілу відповідь на це запитання, то й реформа сприймалася би нашим суспільством більш оптимістично.

Маріанна ПОВАЖНЯК 

Маріанна ПОВАЖНЯК

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments