Що нам чекати від пенсійної реформи? – розповідає Степан Різник

Сьогодні наш співрозмовник – перший заступник начальника Калуського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області і колишній мер нашого міста – Степан Різник. Розмова піде про те, чого нам очікувати від анонсованої урядом України пенсійної реформи? Врешті, саме це запитання хвилює понад 36 тисяч калуських пенсіонерів.

– Доброго дня, Степане Васильовичу. Що таке «пенсійна реформа», коли її очікувати і чи буде вона взагалі?

– Пенсійну реформу уряд України анонсував як єдиний шлях подолання тієї соціальної несправедливості, яка зараз має місце в системі призначення пенсій. В той самий час, мета реформи – збалансувати бюджет Пенсійного фонду України, дефіцит якого сягає десь п’ятдесяти відсотків. Як відомо, відповідний законопроект №6614 Верховна Рада вже розглянула в першому читанні. Зі ЗМІ, які посилаються на слова прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, відомо також, що його можуть схвалити наступного пленарного тижня.

– Уряд України стверджує, що з 1 жовтня українські пенсіонери отримуватимуть більше. Пройде так зване «осучаснення» пенсій. Що це означає?

– З 1 жовтня 2017 року заплановано перерахувати раніше призначені пенсії із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3 764 грн. Зараз пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої заробітної плати по Україні. Наприклад, у 2012 році ми востаннє робили таке «осучаснення», але виходячи із середнього заробітку за 2007 рік – 1198 грн. Отже, виходить, що люди, які вийшли на пенсію раніше, отримують менше від тих, які вийшли на пенсію щойно.

У результаті цьогорічного «осучаснення» доходи 5,6 мільйонів українців, або 47% усіх пенсіонерів, зростуть. Частина з них буде отримувати вдвічі більше.

– Давайте спробуємо проілюструвати «осучаснення» в конкретних цифрах. Яким буде підвищення пенсій і хто отримуватиме більше?

– Як я вже казав, «осучаснення» стосуватиметься 47% усіх пенсіонерів. Відомо, що розподіл після перерахунку буде наступним: для 10% пенсіонерів виплати зростуть на 1000 грн. і більше; для 16% – від 500 до 1000 грн.; для 11% – від 200 до 500 грн.; для 12% – до 200 грн.

– Які ще інструменти, окрім «осучаснення», пропонуються цією реформою для забезпечення пенсіонерам гідного життя?

– Уряд пропонує з 1 жовтня переглянути мінімальну пенсію – вона зросте до 1373 грн. Це, разом з «осучасненням», торкнеться 9 млн. пенсіонерів, тобто більше 75%. Також планується скасувати 15-відсоткове зниження пенсій для працюючих пенсіонерів – це ще 494 тисячі українців, дохід яких зросте.

– Степане Васильовичу, якщо причина, яка змусила державу взятися до реформування пенсійної системи, – дефіцитність Пенсійного фонду, а ми говоримо про зростання виплат, то в чому економія? Іншими словами, для кого пенсія після «осучаснення» зменшиться?

– Дійсно, існуюча в Україні система призначення пенсій має проблеми. На даний момент 12,9 млн. зайнятих працездатних українців утримують 12 млн. пенсіонерів. Тому головна мета реформи – стимулювати працююче населення до сплати єдиного внеску із легальної зарплатні та пошук внутрішніх резервів солідарної пенсійної системи.

Але 1 жовтня пенсії наших громадян лише зростуть, а не зменшуватимуться! Для подолання дефіциту Пенсійного фонду уряд запропонував економити на інших пенсійних виплатах. Зокрема, відміняються так звані спеціальні пенсії, право на які мали, наприклад, депутати, державні службовці, судді, прокурори тощо. З 1 січня також скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, інших сфер та професій, окрім військовослужбовців. Звичайно, спеціальні пенсії, які вже призначені, будуть виплачуватися й надалі.

А ще уряд звільняє Пенсійний фонд від виплат, які не забезпечуються відповідними надходженнями страхових внесків. Мова йде про цільові грошові допомоги інвалідам війни, відшкодування ЄСВ за працюючих інвалідів, відшкодування доплат до прожиткового мінімуму. Все це повинно зробити Пенсійний фонд бездефіцитним до 2024 року.

– Досі ми з вами говорили лише про хороші новини, але згадаймо й про погані. Адже пенсійна реформа передбачає збільшення страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком? Як це працюватиме?

– Донедавна під час обговорення пенсійної реформи в ЗМІ з’являлися чутки про можливе зростання пенсійного віку. Але уряд пішов іншим шляхом – збільшення тривалості страхового стажу.

Так, з 1 січня 2018 року пенсія за віком у 60 років буде призначатися за наявності страхового стажу – 25 років (на сьогодні – 15). Кожні 12 місяців ця вимога буде рости на 1 рік. І в 2028 році, аби отримати пенсію за віком, необхідно буде мати 35 років страхового стажу.

У 63 роки пенсія за віком, як для чоловіків, так і для жінок, призначатиметься при тривалості страхового стажу від 15 до 25 років. До 2028 року – 25-35 років страхового стажу.

І нарешті, особи, в яких страховий стаж складатиме 15 років, зможуть вийти на пенсію в 65. Громадяни, які відпрацювали менше матимуть право на призначення державної соціальної допомоги, після досягнення 65 років за сукупним доходом сімї.

– Степане Васильовичу, це дуже жорсткі вимоги для майбутніх пенсіонерів, враховуючи рівень безробіття та нелегальної зайнятості у нашому суспільстві. Який вихід?

– Законопроект пропонує компенсацію страхового стажу. Громадяни зможуть з власної кишені докласти до пенсії до 5 років стажу. Особисто я розумію, що такий вихід не всіх влаштує. Але вже зараз багато калушан звертається до Калуського управління ПФУ щодо компенсації стажу. Особливо це актуально для фізичних-осіб підприємців і їхніх найманих працівників, які в свій час «економили» на ЄСВ. Компенсувати стаж доцільно якомога раніше, бо щороку сума зростатиме – відповідно до рівня мінімальної заробітної плати.

Ще одне дуже актуальне для калушан питання стосується пенсії для працівників зі шкідливими умовами праці. Що пропонує пенсійна реформа з цього приводу?

– Підприємства замість відшкодування пенсій сплачуватимуть підвищений єдиний соціальний внесок за своїх працівників. Законопроект пропонує встановити, що за осіб, які виконують роботи зі шкідливими і небезпечними умовами праці (Список 1), роботодавець сплачуватиме ЄСВ за ставкою 37%. Також ці внески з 1 січня 2019 року за працівників молодших 35 років будуть накопичуватися на індивідуальних пенсійних рахунках. Уряд розраховує, що це сприятиме соціальній захищеності українців і зменшить заборгованість підприємств перед ПФУ.

– Дякую Вам за інтерв’ю та інформацію, яка, сподіваюся, буде корисною не лише для пенсіонерів, але й для калушан, які зараз дбають про своє майбутнє.

– Хочу ще раз наголосити, що ми говоримо про законопроект. Вже зараз профільні комісії Верховної Ради розглядають більше двох тисяч поправок до нього. Отже остаточний зміст пенсійної реформи в Україні ще може змінитися.

Розмову вела Маріанна ПОВАЖНЯК

 

Маріанна ПОВАЖНЯК

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments