Європейські ціни – вже в Україні

В Україні ціни на продукти практично зрівнялися з європейськими і продовжують зростати. Усе це на фоні того, що зарплати в українців залишаються одними з найнижчих у Європі.

Так, до прикладу, ціни у польських супермаркетах на молоко 3,2% жирності складають від 1,6 до 2,2 злотих за 1 літр (12-18 грн.). У Калуші літр молока ви не купите дешевше за 15 грн. Сир твердий у Польщі можна придбати за 18 злотих (140 грн.), яйця вартують 6 злотих за 10 штук, або 47 грн. Усі розрахунки ми брали за курсом 1 злотий – 7 грн. 80 коп.

Йдемо далі. Кілограм польської муки в їхньому супермаркеті можна знайти за 1 злотий, або 7,8 грн., кілограм цукру – за 1,5 злотих (11,7 грн.). Пляшку олії (0,7 л) там ви купите за 3 злотих (23,4 грн.), а 1 кілограм макаронів типу «спіралька» – за 4 злотих (31 грн.).

Продовжуємо наші порівняння. За кілограм польської картоплі там правлять 1 злотий, або 7,8 грн., за кілограм яблук популярного у нас сорту айдаред – 2,25 злотих (17,5 грн.). Мандарини у поляків продають по 4 злотих, або 31 грн. А тепер згадайте, скільки це все коштує у нас. Як зі злістю бачимо, різниці практично немає. До речі, знаючі люди кажуть, що фрукти у польських супермаркетах значно дешевші, ніж у київських.

Тепер про м’ясо. Свинна печінка у них продається за 4 злотих (31 грн.), кілограмова тушка курки – за 5 злотих (39 грн.). У нашому місті ціна за курячу тушку в магазині стартує від 55 грн. Днями на одному з міських ринків тітка просила за домашню курку 100 грн. за один кілограм ваги. До слова, у найдешевшому супермаркеті Німеччини (а куди ж українцеві до найдорожчого німецького!) кілограм курятини коштує менше 1 євро (це десь 30 грн.), а десяток яєць – 1,3 євро (45 грн.).

У Калуші люблять пити каву. Так от, її краще купувати у польських супермаркетах, бо там півкілограмову пачку ви купите за 6 злотих, або 47 грн. У нашому місті за таку ціну можна придбати хіба що 150-грамову пачечку. Якщо вам стало зле від таких порівнянь, то випийте водички, мінеральної. Але польської, бо там 1,5-літрова пляшка вартує 0,85 злотого (6,6 грн.). Це все ж дешевше, ніж у нас, бо тут за таку ціну ви вже не купите і «Рогатинської» – тієї, що з-під крана.

Завершимо наші порівняння цінами на пальне, адже від них усе йде. Один літр бензину марки А-95 в Україні продається в середньому за 32 грн., що по курсу становить 0,85 євро. Так от, за цими показниками ми вже випередили Білорусь (0,53 євро за літр) і Росію (0,6 євро) та впевнено наближаємося до Польщі (1,12 євро), Чехії (1,19 євро) чи Іспанії (1,2 євро). Дорожче від України бензин продається у Німеччині чи супердорогій Данії (там ціна однакова – 1,4 євро за літр). Але, як бачимо, динаміка руху цін в нашій країні «позитивна», і є шанс, що невдовзі – нам на горе – вартість пального і у нас, і у них зрівняється.

А зараз треба «добити» шановних читачів останніми розрахунками. Отож мінімальна зарплата у Польщі становить 2 100 злотих, що в перерахунку на нашу гривню складає на даний час 16 380 грн. Пам’ятаємо, що в Україні «мінімалка» дорівнює 3 723 грн. Різниця в цінах – несуттєва, а от в зарплаті вона простежується у 4,4 раза.

Тепер починаємо моралізувати. Українці більшу частину своїх доходів тратять на їжу, у той час як в Європі на це у громадян йде близько 20% доходу. При цьому середня зарплата в Україні складає 18% від середніх заробітків у тій же Польщі, 7,5% – від заробітків у Франції і 62% – у Білорусі.

Ріст цін у нас за останні роки відбувається тому, що після підписання Асоціації з ЄС, було порушено паритет між низькими зарплатами і цінами на енергоносії та послуги ЖКГ, що дотувалися з бюджету. Крім того, було відмінено державне регулювання цін на соціальні продукти.

У Польщі в середньому ви тратите на основні товари на 15-20% менше, ніж в Україні. З Болгарією, Румунією, Португалією, Іспанією, Хорватією у нас уже паритет цін, особливо коли виключити зі списку так звані бомж-продукти, які продаються у нас, але їсти їх неможливо, і у Європі їх просто не допускають до прилавків магазинів.

Поки що «відстаємо» від найрозвиненіших країн, таких як Німеччина, Франція – тут відчутно дорожче, правда, зарплати у 10 разів вищі. Є ще усілякі Швейцарії, Великобританії, країни Бенілюксу та неймовірно дорогі Данія з Норвегією. Тут, звичайно, усе дуже дорого, але зарплати можуть травмувати психіку середньостатистичного українця. До слова, якщо вже згадали Норвегію, то у цій країні український заробітчанин, працюючи на некваліфікованій роботі, може одержати за місяць понад 100 тис. грн. «на наші гроші».

Зате у нас найбільше мільйонерів на душу населення, якщо брати в середньому. Ми, українці, – вільний народ. Одні вільні від грошей, інші вільні у своєму виборі: в якій валюті і де їх (ці гроші) – зберігати.

Ну, а що ви хотіли? Якщо в Європу, то широкою ходою і через парадний вхід!

За цінами на продукти – ми вже в Європі. За цінами на пальне і на комунальні послуги – ми майже там. Ще сигарети, алкоголь, деякі предмети повсякденного вжитку залишилося вирівняти, і будемо там. От тільки пенсії та зарплати залишилися у нас свої, українські. Але ж, на думку нашого уряду, повинно у нас зостатися на цьому марші до Європи хоч щось своє, «автохтонне». Схоже, що з такими зарплатами ми й прийдемо туди. Якщо не вимремо як динозаври або якщо ще хоч хтось до того часу в Україні залишиться.

Залишаться ті, хто тут проводить «потужні і рішучі реформи», а самі відпочивають на тропічних островах, як от «мальдівський інкогніто» чи «сейшельський середньокласний» прокурор. 

 

Підготував Володимир ПУХИР

Login to post comments