Як в Америці 75 років досліджували людське щастя і що з того вийшло

Цього разу пропонуємо вашій увазі розповідь про одне з найтриваліших досліджень того, що робить нас щасливими і здоровими. В це складно повірити, але його розпочали в Америці в 1938 році, а остаточні висновки оприлюднили лише після 75 років експерименту. До речі, в число піддослідних, за дивним збігом обставин, потрапив такий собі Джон Кеннеді, який в той час був другокурсником Гарвардського коледжу, але, можливо, вже мріяв про президентство.

Найвеличніший експеримент минулого століття

Відверто скажу, мені важко збагнути як у 1938 році у Медичній школі Гарварду додумалися до такого масштабного проекту, але маємо факт. В групу осіб, розвиток особистості яких мали досліджувати протягом усього життя, увійшло близько трьох сотень студентів. У 1940-1945 роках було сформовано другу групу із чотирьох сотень хлопчиків, які виросли в найбідніших районах Бостона.

Можна припустити, що на початку проекту медики і психіатри навіть не знали, що саме вони шукають. Їх захопила ідея отримати достовірні і задокументовані свідчення того, як різні життєві обставини впливають на фізичне здоров’я, довголіття, емоційну рівновагу людей. Вони збирали анкети, фільмували розмови піддослідних з дружинами й дітьми, вивчали медичні картки тощо. І, о так, експеримент не був бездоганним, бо опирався на характерні для того часу стереотипи. Зокрема, медиків цікавили виключно чоловіки, виключно американці і, треба розуміти, білі.

Що робить нас щасливими?

– Як залишатися щасливими і здоровими протягом всього життя? Якщо би ви почали будувати своє світле майбутнє, то чому би приділили увагу і свій час? – а це вже з промови на TED-конференції психіатра Роберта Волденгера – четвертого за рахунком керівника «великого експерименту».

Знайти цей виступ в Інтернеті зовсім не складно, тому я дозволю собі зосередитися лише на висновках, озвучених цим вельмишановним «капітаном Очевидність».

– Який урок ми вивчили з десятків тисяч сторінок накопичених даних? –запитує Роберт Волденгер і відповідає: – Справа не в багатстві, славі чи кар’єрі. Після 75 років досліджень ми нарешті переконалися, що щасливими і здоровими нас роблять хороші стосунки. Крапка.

Далі доктор Волденгер конкретизує це трьома тезисами.

1. Зв’язки з іншими людьми йдуть на користь нашому здоров’ю, а самотність – вбиває.

2. Важливими є не кількість друзів чи постійні подружні стосунки, а їхня якість. Бо саме сімейні конфлікти вбивають нас ще швидше, ніж самотність.

3. Хороші стосунки захищають у літньому віці не лише тіло, але й мозок. І якщо вам є на кого покластися в житті, то ви можете довше зберігати гострий розум і пам’ять.

Довга дорога до очевидних висновків

 

Так що ж ми маємо? Після 75 років, впродовж яких медики і психіатри морочили голову сотням чоловіків, втручаючись у їхнє приватне життя (не забуваємо, що серед щасливців був один президент США і декілька сенаторів) єдиний висновок якого вони дійшли: щастя визначають особисті стосунки?

Насправді, за результатами «великого експерименту» було видано три книги (автор – доктор Джордж Вайлант), в яких можна знайти більше «ключів» щасливого майбутнього. Але й ці тези або очевидні, або вельми дивні з точки зору наукової цінності. Ось вони:

1. Алкоголізм – зло і найчастіша причина проблем зі здоров’ям.

2. Здатність чоловіка заробляти гроші залежить від хороших стосунків і не залежить від… інтелекту.

3. Інтимне життя американця залежить від його політичних поглядів. Бо демократи, о чудо, вони ліберальніші.

3. Теплі стосунки з матір’ю гарантують в майбутньому кращу кар’єру і більші заробітки.

4. Теплі стосунки з батьком в дитинстві – задоволення від життя в старості.

Резонна критика: наука чи популізм?

Вся ця історія з «великим експериментом» провокує шквал нищівної критики. Закономірно, чи не так? Адже, маючи на руках таку кількість свідчень і матеріалів, дослідники могли би дійсно розповісти щось нове про нас, наше життя і наші помилки. Натомість вони демонстративно нехтують науковими методами і обмежуються лише агітацією і популізмом.

Усі викладені вище «рецепти щастя» сформульовані так, що не зрозуміло, що чому передує. Людина краще заробляє гроші, якщо її люблять в сімї? Чи може того, хто краще заробляє, обожнюють рідні?

На жаль, маючи такі грандіозні можливості, наші дослідники щастя не змогли визначитися ні з метою свого експерименту, ні з критеріями, ні з методами.

Проте є і хороша новина. Вона полягає в тому, що теплі, щирі стосунки з іншими людьми наповнюють наше життя радістю і здоров’ям. І для того, щоб віднайти таку очевидну істину не потрібно експериментувати століттями.

Інвестуйте в стосунки! Кращого капіталовкладення людство досі не придумало.

 

Маріанна ПОВАЖНЯК

Login to post comments