Сьогоднішній наш співрозмовник – громадський активіст Олег Пукіш. Сьогоднішній наш співрозмовник – громадський активіст Олег Пукіш.

Олег Пукіш: «Ми хочемо звернути увагу людей на те, як і де вони живуть»

«А то мають зробити за мене» і як з ним боротися?

Сьогоднішній наш співрозмовник – громадський активіст Олег Пукіш. Молодий калушанин, у якого вже є досвід політичної боротьби, Майдану, громадських проектів, а також багато ідей щодо того, як кожен з нас може покращити своє життя і прислужитися місту. Наразі Олег працює в «Міській варті» і завершує магістратуру за спеціальністю «Публічне управління» в Чернівцях. До речі, це вже друга освіта, бо за першим покликанням – філософ.

Отже, пропонуємо нашим читачам цікаву розмову про те, що калушани, насамперед молодь, можуть зробити для благоустрою нашого міста та покращення екологічної ситуації.

– Олеже, окресліть напрямки вашої громадської роботи. Чи правильно, що насамперед це екологічні ініціативи?

– Наразі всі наші реалізовані проекти стосуються району Загір’я. Маємо ініціативну групу з кількох чоловік – молодих хлопців, яким цікаво працювати. Я розумію, що їхня зацікавленість підкріплюється тим, що є реальні результати. В приміщенні Народного дому вдалося встановити тенісний стіл. Незабаром там з’явиться радіомікрофон, який можна буде використовувати для різноманітних заходів в районі Загір’я. Ну і, звичайно, це наша екологічна діяльність, починаючи з прибирання дитячих майданчиків і зелених зон.

– Що це за ініціативна група та якими ідеями вона згуртована?

– В якості громадської організації ми ще реєструємося. «Нова держава» – це та робоча назва, яку ми обрали, відкинувши усі зайняті чи асоційовані з відомими політичними рухами. Ні, ми не проти співпраці з політичними партіями, але ця співпраця повинна бути вигідна для громади і конкретна. Щодо основного завдання нашої діяльності, то це – звернути увагу людей на те, як і де вони живуть. І, звичайно, побудова громадянського суспільства, яке передбачає політичну активність усіх його членів загалом. Ми хочемо на власному прикладі переконати людей, що якщо вони будуть брати участь в громадському житті, то реально зможуть щось змінити.

– Ви – помічник депутата Калуської міської ради, за яким і «закріплено» Загір’я. Це також спосіб спонукати калушан до активної громадської роботи?

– Дійсно, я помічник депутата Ігоря Свистуна. І головна причина, чому я погодився на таку діяльність, в тому, що необхідно побороти радянський пережиток в свідомості «а то мають зробити за мене». Ось конкретний життєвий приклад. На Загір’ї є проблеми з автобусними зупинками, бо проїзна частина така вузька, що громадський транспорт не може нормально розвернутися. Люди «плюються», сваряться, але не те, що нічого не роблять, не можуть навіть звернутися зі скаргою, елементарно, до свого депутата.

– Олеже, можливо, це звичайний брак знань і політичної культури загалом?

– Через це ми і ставимо перед собою певні просвітницькі цілі. Показати людям, як саме потрібно діяти в сучасному світі, які у нас є важелі впливу. Переконати, що влада не є закритим механізмом, з яким неможливо взаємодіяти. Навпаки, ми йдемо до публічного управління на місцевому рівні, і це повністю відкритий процес.

– Повернімося, будь ласка, до ваших екологічних проектів. Боюся, що калушан важко переконати в тому, що турбота про навколишнє середовище починається з прибирання сміття в парках і зелених зонах. Адже маємо Домбровський кар’єр, затоплені шахти, провалля й інші явища, які загрожують нашому місту.

– Безумовно, наша молодіжна організація не має можливості протидіяти таким глобальним проблемам. Але ж треба з чогось починати, щоб змінити свідомість людей, пробудити в них відповідальність за середовище, в якому вони живуть. Ми розпочали з елементарних прибирань і хочемо привчити до цього хоча б молодь. Бо молода людина, як я побачив на практиці, після того, як власними руками розчистила захаращену ділянку, починає кидати сміття в урни.

– Тобто ви застосовуєте ось такий метод практичного виховання на власному прикладі?

 – До речі, це працює. Я помічав, як молоді калушани після чергової екологічної акції починають робити зауваження іншим. Хороший приклад люди наслідують так само охоче, як і поганий. Якось після прибирання спортивної школи на Загір’ї, до нас підійшов чоловік в літах і запропонував посадити дерева. Через декілька днів там було висаджено десять молодих деревців. Тобто найдієвіший метод впливу та пропаганди екологічного способу життя – коли людина бачить дію і конкретний результат.

– Олеже, які у вас плани щодо розширення географії і методів покращення екологічної ситуації в Калуші?

Прибирання – це найпростіше, що ми можемо зробити, але воно найбільше кидається в очі. Зараз ми ще хочемо зайнятися висадкою дерев, сортуванням сміття, хоча останнє, на жаль, не дуже актуальне для нашого міста. Свою географію ми залюбки б розширили на Хотінь, адже там проблематика схожа з Загір’ям. Добре було би організувати прибирання берега Лімниці, взяти шефство над хотінськими об’єктами культури і освіти. А ще є ідея щодо організації збору макулатури молоддю.

Найбільш глобальна проблема, про яку замислювалася наша організація, забруднена річка Сівка. Проте розуміємо, що це дороговартісний проект, до якого ми, сподіваюся, колись доростемо.

– І таку екологічну роботу ви сподіваєтеся поєднувати з вихованням активної і політично грамотної молоді?

– Це хороший спосіб показати їй, що вона може впливати на конкретні процеси у своєму місті. Безпосередньо через громадські звернення та інші заходи впливу на міську владу. Бо інакше молоді люди стають аполітичними і взагалі від’єднаються від процесів громади. Як і дорослі, вони починають скаржитися на те, що все погано, але нічого не роблять. А демократія, за своєю суттю, передбачає ініціативу знизу. Отож ми хочемо спонукати людей, демонструвати їм, що лише через свою громадську активність знизу вони можуть і контролювати політичне середовище і досягати реальних змін.

– Олеже, дякую за розмову і бажаю вам успіху у вашій потрібній, але складній справі.

 

Маріанна ПОВАЖНЯК 

Login to post comments