Підписуємося нижче і закликаємо звернути особливу увагу на зазначену ділянку дороги та докласти максимальних зусиль для вирішення проблеми... Підписуємося нижче і закликаємо звернути особливу увагу на зазначену ділянку дороги та докласти максимальних зусиль для вирішення проблеми...

Мешканці двох районів об’єдналися й вимагають зробити дорогу через Зелений Яр

На початку 2000-х цією дорогою, крім численних місцевих рейсів, курсували автобуси «Львів–Яремче» і «Львів–Ясень». В останні роки перевізники відмовляються посилати сюди свій транспорт. Наразі щодня здійснюють подвиг цією «дорогою» тільки водії автобусів «Калуш–Петранка» (Микола Дубина) та «Калуш–Красне» (Василь Худик). Мова йде про відрізок дороги від Зеленого Яру до Красного, яка з’єднує Калуський і Рожнятівський райони.

Мешканцям сіл Камінь, Вербівка, Красне, Петранка Рожнятівського району та Зеленого Яру – Калуського через бездоріжжя часто доводиться із запізненням добиратися до робочого місця чи на навчання, інколи навіть йдуть пішки. Приватний транспорт постійно ламається. Чаша терпіння переповнилася. Тому невипадково у перший день цього тижня численна делегація вищеназваних сіл об’єднала свої зусилля задля вирішення проблеми. Із копіями заяв з проханням відремонтувати дорогу з підписами від громад сіл обох районів стукали того дня в різні інстанції.

А розпочали з народного депутата України Віктора Шевченка. Уже о дев’ятій ранку півтора десятка представників цих населених пунктів (причому, переважали молоді люди) були під його громадською приймальнею у Калуші. В очікуванні почали згадувати, коли востаннє ремонтували цю ділянку дороги, й не могли згадати. Кажуть, що на початку 1980-х років минулого століття її збудували і до проголошення незалежності зробили тут капітальний ремонт. Більше дорогу не ремонтували.

У заяві, з якою звернулися, наголошується, що ця «дорога, відколи її зробили, жодного разу не ремонтувалася. Дорожнє покриття у жахливому стані… Рейсові автобуси курсують нерегулярно, приватний автотранспорт мешканці не використовують, аби не пошкодити транспортний засіб… Загалом через катастрофічний стан дороги частково ізольованими залишаються понад шість тисяч людей». «Підписуємося нижче і закликаємо звернути особливу увагу на зазначену ділянку дороги та докласти максимальних зусиль для вирішення проблеми», – пишуть у заяві мешканці цих бойківських сіл і додають понад шістсот підписів, зібраних напередодні.

– Ці підписи зібрали за півдня. Якщо б була потреба, то ми б їх мали й більше за короткий час, – каже організатор акції громадська активістка Євгенія Бардяк. Адже саме після її посту у «Фейсбуці» про поїздку цією дорогою («Днями їхала (ну, як їхала? навіть не знаю, як цей процес назвати, аби цензурно) обласною дорогою, що з’єднує Калуський та Рожнятівський райони (с. Зелений Яр–с. Красне). Як сюдою їздять щодня місцеві жителі, уявити важко!»), який поширили більше 140 разів, активізувалися мешканці цих сіл. Вони активно обговорювали цю проблему й виявляли неабияку рішучість. Як от: «Зачепили за живе))) Скоро всіх прорве на відчуття від цієї дороги. І водіїв і пасажирів...», «Коли збираємося перекривати дорогу???», «Треба перекрити дорогу в Креховичах та Калуші біля «WOG». Хай всі поїдуть дві години по тій дорозі, та повідомити журналістів, щоб висвітлити цю подію. Бо інакше не почують».

До обговорення проблеми (і не тільки, бо були й у складі делегації) активно долучилися й священнослужителі цих сіл, зокрема Зеленого Яру (о. Василь Мотика) і Вербівки (о. Іван Носик). Іван Носик у коментарях написав: «На початку жовтня минулого року до церкви с. Вербівка приїжджали отці-місіонери з Івано-Франківська давати духовні науки для парафіян. Більше як на півгодини вони запізнилися. І першими словами після християнського привіту були слова: «Ми ще такої дороги не зустрічали!!!» Особисто мені, було дуже соромно. Моя родина живе в сусідньому Калуському районі і, повірте, рідко навідуються, бо неможливо не те, що проїхати, але скоро вже і пройти не можна буде. 17 років я долаю по 2-3 рази на тиждень це горезвісне бездоріжжя, з кожним роком воно стає все «цікавішим». Здається, що тут не живуть люди. А чим ми гірші?» І дійсно, чим гірші люди, які проживають чи народжені в цих селах й приїжджають до рідних?

У приймальні нардепа Віктора Шевченка делегацію уважно вислухала його представник Ольга Федорів. Запевнила, що відповідь надійде в обумовлений законом місячний термін. До речі, свої контакти для її отримання залишили у заяві представники кожного населеного пункту.

Із Калуша делегація попрямувала до обласного центру: на 11.45 тут була запланована зустріч із головою обласної ради Олександром Сичем. Там делегація поповнилася, оскільки деякі мешканці сіл поїхали відразу до Івано-Франківська, оминувши Калуш. Загалом їх кількість становила до трьох десятків.

І хоча, вислухавши прохання, голова облради зазначив, що всі повноваження зараз перебувають в облдержадміністрації, заяву прийняв і пообіцяв передати її в ОДА. Звідти йому має прийти лист-відповідь. Проте від голови облради делегація сіл дізналася, що цього року створено дорожній фонд, кошти з якого підуть на фінансування доріг місцевого значення. У 2018 році розмір фонду для нашої області складає 280 млн. грн. Розподіляє ці кошти, знову ж таки, облдержадміністрація. Олександр Сич ознайомив також з концепцією дорожного фонду на три наступні роки, де в переліку доріг, які повинні відремонтувати до 2020 року, є дорога «Калуш-Осмолода», а отже, й відрізок від Зеленого Яру до Красного.

Побували активісти того дня й у першого заступника голови ОДА Марії Савки. Тут також залишили копії підписаних заяв. Марія Савка викликала до себе першого заступника начальника Служби доріг області Любомира Семаніва. Останній запевнив, що кошти передбачені на ремонт дороги від Красного до перехрестя сіл Вербівка та Петранка. Дорога до Зеленого Яру буде фінансуватися з місцевих надходжень, тому тут можливий тільки частковий ремонт. Щодо тендеру, який уже виграний на ремонт цієї дороги торік, то він ще в силі. Запевнив, якщо буде фінансування, його виконають. Представники сіл наголосили, що в першу чергу треба підготувати все до ремонту: вирити рови, оскільки зараз рівень водостоку вищий за рівень дороги.

Активісти планують звернутися із копіями заяви й до районної влади – як в Калуші, так і Рожнятові, а також до народного депутата Анатолія Диріва. Коли результатів не буде видно, перекриють дорогу:

 Ми перекриємо дорогу в Калуші й Креховичах, нехай машини об’їжджають цю частину нашими дорогами й побачать, що нам доводиться терпіти, запевнив активіст із Зеленого Яру Юрій Гоцур.

До речі, протягом півроку мешканці Зеленого Яру уже проводили акції на пішохідному переході в Добровлянах, зупиняючи рух автотранспорту.

 

Дарія ОНИСЬКІВ

Login to post comments