Калуш підключився до системи «Prozorro»: у міській програмі приватизації стався вимушений збій?

 

17 квітня у приміщенні Калуської міської ради відбулася знакова подія. Мер міста Ігор Матвійчук та регіональний проектний менеджер системи «Prozorro. Продажі» Олексій Мовчан підписали декларацію про приєднання Калуша до Меморандуму про пілотний проект щодо продажу та оренди майна місцевої громади через систему «Prozorro». Згідно з документом, влада нашого міста зобов’язується забезпечити відкриті та прозорі публічні торги через аукціони. В свою чергу система «Prozorro» береться проводити такі аукціони та гарантує їхні справедливі результати.

Що таке система «Prozorro» та чому вона потрібна? Не секрет, що процеси приватизації чи здачі в оренду комунального та державного майна часто стикаються з проблемою непрозорості та викликають сумніви в їхній справедливості. Саме для того, щоб усунути ці недоліки, і створена громадська система організації електронних аукціонів «Prozorro. Продажі».

Про це детально розповів присутнім на процедурі підписання Меморандуму Олексій Мовчан. За його словами, мета проекту – робота з організації співпраці місцевої влади та громадськості. Органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства, а також організації з державною часткою власності понад 50% можуть продавати своє майно через систему «Prozorro». Тепер можна продавати зацікавленим підприємцям місця під рекламу, майданчики для виносної торгівлі, права на розміщення малих архітектурних форм, здавати в оренду приміщення – і усе це без корупційної складової. Тому варто розвивати систему укладання прозорих договорів з продажу комунального майна, кошти від реалізації якого залишаються у містах і селах.

Олексій Мовчан висловив задоволення з того факту, що Калуш став 27 містом в Україні та другим в нашій області після Івано-Франківська, яке приєдналося до проекту, щоб зробити систему продажу майна прозорою і конкурентною.

Проект «Prozorro» перестає бути суто громадським проектом і стає загальнодержавним. Він патронується Міністерством економічного розвитку і торгівлі та такою поважною міжнародною організацією як «Транспарансі Інтернешнл». До слова, Олексій Мовчан вручив міському голові Калуша грамоту-подяку за співпрацю від імені голови проекту «Prozorro» Олексія Соболєва. У свою чергу Ігор Матвійчук заявив, що Калуська міська рада приєднується до Меморандуму про співпрацю у системі «Prozorro», щоб досягти відкритості і публічності у проведенні майнових аукціонів, хоча у цій системі і є ряд недоліків. Але влада нашого міста завжди підтримувала і заохочувала місцевих підприємців до роботи у Калуші. Тому і надалі будемо протегувати калуським бізнесменам з метою надання їм пріоритету при оголошенні конкурсів з продажу комунального майна чи здачі його в оренду.

Олексій Мовчан розвинув свою тезу про переваги проекту «Prozorro», які полягають у відкритому та вигідному продажеві майна через аукціони з максимальним наповненням місцевого бюджету. Адже перемагає той, хто запропонує найвищу ціну. Тепер проект перестає бути виключно громадським і одержує статус держпідприємства. У січні цього року Верховна Рада прийняла новий закон про приватизацію, згідно з яким визначено строки так званої малої приватизації. Уже з червня цього року наше місто може виставити перші майнові лоти у системі «Prozorro». Мала приватизація передбачає, що на відкриті електронні аукціони з продажу комунального майна виставлятимуться об’єкти оціночною вартістю до 250 млн. грн. Система «Prozorro» – це інструмент для ефективного продажу і здачі в оренду майна за зрозумілими і прозорими правилами для підприємців, які захочуть взяти участь у таких публічних торгах. Система дає можливість генерувати кошти від продажу майна до міського бюджету. «Prozorro»це модуль, який можна вставити у будь-яку процедуру закупівель чи продажу там, де є сумніви у чесності та прозорості її проведення. Це – антикорупційний стартап для управління майном в Україні та обов’язковий інструмент для продажу майна місцевих громад, що гарантує безсумнівність кінцевого результату.

Як продовжив Олексій Мовчан, за півтора року існування порталу «Prozorro. Sale» як громадського проекту продано майна на загальну суму у 7,4 млрд. грн. Це більше, ніж Фонд держмайна продав за останні п’ять років. 400 млн. грн. з цієї суми надійшли до Фонду гарантування вкладів. Кількість учасників таких аукціонів по усій країні сягнула 5,5 тисяч.

Щоб наше місто стало повноцінним учасником проекту «Prozorro. Sale», Калуська міська рада має ще затвердити на сесії внутрішні положення щодо продажу та оренди майна через цю систему. Далі органам виконавчої влади Калуша потрібно буде зареєструватися на будь-якому з електронних торговельних майданчиків, який є офіційним учасником системи «Prozorro». До прикладу, це може бути сайт «Zakupki. Prom.ua», представник якого також була присутня у цей день у залі засідань Калуської міської ради.

Як сприйняли долучення Калуша до системи «Prozorro» представники виконавчої гілки влади нашого міста? За коментарями редакція «ДП» звернулася до Олександра Челядина – голови Фонду комунальної власності територіальної громади міста Калуша. Він погодився з думкою, що, враховуючи рівень корупції в Україні, наших західних партнерів цікавлять у першу чергу саме такі недержавні форми проведення електронних аукціонів, які б гарантували прозорість та чесність. Однак система «Prozorro», яка вступила у дію, створила певний хаос та ускладнила роботу Фонду комунальної власності і загальмувала процес приватизації. Тому що у ній є певні негативні сторони у плані нормотворення, як у будь-якому новому, ще не відшліфованому явищі. Крім того, її запровадження випало на час, коли найпривабливіші шматки державного і комунального майна вже давно розпродані або здані в довготривалу оренду. Тому по великому рахунку вже немає особливо що продавати. Місто чекає надходжень від приватизації тих залишків комунальної власності, які ще є на балансі. Але і цей процес загальмувався після прийняття нового закону, що передбачає проведення електронних аукціонів. Олександр Челядин каже, що система ще не відрегульована, тому у міській програмі приватизації стався вимушений збій. До прикладу, раніше існувала така форма, як право викупу комунального майна його багаторічним орендарем. Тепер закон ставить таких підприємців у невигідне становище. Тільки якщо орендар вклав у модернізацію приміщення суму, не меншу від 25% вартості цього об’єкта, він має пріоритетне право на його викуп. Для цього потрібно ще провести незалежну експертизу, найнявши спеціального експерта. Якщо буде встановлено, що орендар не відповідає критеріям першочерговості у праві викупу, таке майно виставляється на загальний аукціон. Таким чином людина, яка багато років вкладала якісь кошти у цей об’єкт, може втратити його через аукціон, якщо програє. Це положення нового закону викликає певну нервозність у таких підприємців-орендарів.

 – У Калуші, – продовжив Олександр Челядин, – є кілька об’єктів комунального майна, які можна виставити на продаж, але новий закон про приватизацію створює цьому нові перешкоди організаційного характеру.

Насамкінець голова Фонду комунальної власності міста пообіцяв повернутися до цієї теми після того, як система «Prozorro» запрацює у нашому місті, щоб розповісти про перші результати приватизації по-новому.

 

Володимир ПУХИР

Login to post comments