Не все так добре у тій Польщі

Виявляється, не все у сусідній Польщі так налагоджено і стабільно, як здається нам, українцям, замученим нашим безпросвітним та безрадісним життям в Україні.

Здавалося б, польська економіка демонструє помітне і довготривале зростання, ВВП країни щороку збільшується. Рівень корупції в рази нижчий, ніж в Україні, дрібний і середній бізнес має хороші умови для розвитку. Виявляється, мав.

Останнім часом у Польщі пішли одна за одною новини про суттєві проблеми з фінансами країни. Підприємці жаліються на погіршення бізнес-клімату та воліють перенести свою справу закордон, і ця тривожна тенденція стає повсюдною. У чому ж справа?

Після приходу до влади у 2015 році польських правих на чолі з Ярославом Качинським, уряди партії «Право і справедливість» («ПіС») розвернули політичну кампанію зі справжньою лівою риторикою. Пішов вал суцільного популізму, покликаного прилучити до симпатиків партії якомога ширші верстви населення. У намаганні відновити істинно польські цінності – «духовні» і католицькі за своєю суттю – однодумці Качинського обмежили роботу продуктових магазинів по неділях. Щоб покращити демографічну ситуацію, за другу дитину матерям почали виплачувати по 500 злотих на місяць (близько 3 800 грн.). Це широко розрекламована програма «Мама плюс». Тільки гроші на покриття масштабного соціального проекту взяти було особливо нізвідки. Станом на січень 2018 року державний борг Польщі «несподівано» склав космічну суму 1 трильйон 103 мільярди злотих (близько 240 мільярдів євро). Таку суму озвучило Міністерство фінансів. І борг продовжує зростати.

Рішення влади після цього не примусило себе довго чекати: уряд постановив збільшити банківський податок. Слідом за ним взялися за супермаркети. Відповідь ринку виявилася неприємною, але прогнозованою – ціни миттю пішли вгору. І що прикметно, навіть на дитячі товари.

Отже, бачимо, що політика популізму, в якій би країні вона не проводилася владою, завжди призводить до однакових результатів. Спершу населення радо вітає такі кроки урядовців, потім бізнес та банки дають відповідь у вигляді зростання цін та відсотків. Розкручується маховик інфляції та безробіття. Народ починає в усьому звинувачувати владу, яку ще недавно вітав за те, що вона дослухалася до його потреб. Коло замкнулося. Так сталося і у Польщі. Тепер рейтинги правлячого «ПіСу» падають, зате зростають шанси на повернення до влади його найзатятішого конкурента – ліберальної «Громадянської платформи» – політичної сили під фактичним керівництвом Дональда Туска, який тепер очолює Євросоюз. Великий та середній бізнес, який в останні роки з країни йшов кудись у напрямі Канади, розраховує повернутися до Польщі після 2019 року, коли відбудуться чергові парламентські вибори, за умови, що партія Качинського їх програє.

Залишається сподіватися, що поляки в короткому часі зможуть вирішити свої проблеми з фінансами та з політиками-популістами, бо інакше куди ж будуть їхати на заробітки наші українці. А надії на те, що відпаде потреба нашим краянам їздити до Польщі, здається, вже немає.

 

Володимир ПУХИР

Login to post comments