Галина Лагдан: «Той, хто прагне, зробить більше за того, хто може»

Два калуські позашкільники стали переможцями 2-го (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів «Джерело творчості». Галина Лагдан із центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді і Василь Глиняйлюк із центру науково-технічної творчості учнівської молоді стали кращими у номінації «Методист-2018». Їхній досвід роботи (Галини Лагдан – як методиста художньо-естетичного напряму позашкільної освіти, Василя Глиняйлюка – як методиста науково-технічного напряму) представлений на 3-й (заключний) етап конкурсу, який проводиться у два тури: заочний (у березні-квітні) та очний (у травні-червні). Приємно, що із чотирьох напрямів, презентованих Прикарпаттям на всеукраїнському рівні, два захищають калушани.

Сьогодні на сторінках «ДП» говоримо з Галиною Лагдан. Пані Галина живе за принципом: «Той, хто прагне, зробить більше за того, хто може». І вона робить. Як методист цьогорічний переможець обласного етапу конкурсу постійно у творчому пошуку ефективних форм освітньо-виховної роботи та вдосконалення рівня педагогічної майстерності в галузі позашкільної освіти. А попри це, вона – дружина, мати, любляча бабуся. І ще – активно досліджує свій родовід.

Директор ЦХТДЮМ Володимир Добровольський вважає Галину Лагдан працівником нової формації, діяльність якої відповідає сучасним потребам суспільства.

– Сьогодні визріває реальна потреба в інтенсивному розвитку інтелектуального потенціалу кожної людини. І найважливіша роль у цьому процесі належить позашкіллю, – переконана пані Галина. – Навчання в позашкільному закладі має бути підпорядковане ідеї розвитку творчих здібностей дітей. А здійснювати освітній процес повинні творчі, методично грамотні керівники гуртків, завдання яких – навчити кожного вихованця самостійно мислити, діяти в нестандартних умовах, вирішувати найрізноманітніші проблеми.

– І як Ви, пані Галино, досягаєте того, щоб у калуському центрі художньої творчості працювали саме такі педагоги?

– Під час організації методичної роботи закладу стараємося знайти правильне співвідношення як традиційних, так і нових прийомів та методів роботи, які позитивно впливають на формування фахової майстерності керівників гуртків. Проводжу як навчально-методичну, так і науково-дослідницьку роботу з педагогами. Звичайно, вибір форми залежить від педагога: від його напрямку роботи, активності. Але в будь-якому випадку я не забуваю, що працюю методистом, тому повинна навчати, допомагати, мотивувати, підказувати, консультувати й підтримувати своїх колег. Бо успішний методист – це той, хто завжди знаходиться поруч, на одній лінії з керівниками гуртків. Він сам має компетентно застосовувати свої педагогічні й психологічні здібності, щоб зуміти переконливо мотивувати педагогів, запалити в них іскру ентузіазму, бажання творити, впроваджувати інноваційні технології навчання в освітній процес.

– Ви завжди прагнете, щоб кожне заняття того чи іншого гуртка було цікавим і неповторним.

– Тому й впроваджую в науково-методичну діяльність такі форми роботи, які б удосконалювали й підвищували професійну майстерність керівників гуртків, а також активізувати їх творчий потенціал. Це і традиційні (семінари, педагогічні читання, методоб’єднання, школа молодого педагога, наставництво, самоосвіта), і нетрадиційні форми (педагогічні виставки, творчі звіти, методичні посиденьки тощо). Чудовою формою є проведення майстер-класів, презентацій, тренінгів, які створюють атмосферу довіри й емоційного піднесення. Наші вихованці, особливо молодші школярі, дуже полюбляють нетрадиційні заняття: заняття-виставу, заняття-гру, заняття-мандрівку. Відвідуючи гуртки, бачу, що мої старання не є марними. Досить вдало впроваджує в роботу проектні технології навчання керівник гуртка художньої вишивки «Джерело» Марта Воробель. Ігрові методи навчання з молодшими школярами застосовують молоді педагоги Любов Бадьїна (гурток макраме) та Христина Бордун (гурток образотворчого мистецтва). Ігрові методи завжди підіймають настрій дітям, дають можливість трішки перепочити, сприяють розширенню кругозору гуртківців, розвивають пізнавальний інтерес.

– Пані Галино, знаю, що Ваш досвід з упровадження нетрадиційних занять узагальнений у збірці.

– Це – методичні рекомендації для керівників гуртків музичного мистецтва закладів позашкільної освіти «Збірка дитячих мюзиклів та казок». Із задоволенням згадую злагоджену роботу наших педагогів над нею. Якось на засіданні методоб’єднання керівники гуртків зауважили, що багато музичних збірників не містять нот. І ми вирішили над цим попрацювати. Всі активно включилися до пошуку. І коли було зібрано достатньо матеріалу, то мені як методисту залишилося це все вивчити, систематизувати та укласти до збірки. До речі, вона може пригодитися не лише педагогам-дошкільникам, а й всім, хто намагається застосовувати у своїй діяльності цікаві форми роботи з дітьми. А раніше мною була розроблена «Збірка сценаріїв масових заходів «Калейдоскоп дозвілля». Вона, до речі, свого часу отримала третє місце на Всеукраїнському конкурсі на кращу методичну розробку з питань позашкільної освіти.

– Педагоги центру працюють не тільки в закладі. Вони втілюють різні загальноміські проекти, організовують різноманітні виставки в Калуші.

– Так, всього зробленого не буду перелічувати, калушани самі неодноразово були свідками витвору рук наших працівників і вихованців. А от про те, що керівник гуртка історичного краєзнавства Галина Федюра стала переможцем міського конкурсу соціальних проектів, який проходив у Калуші в листопаді минулого року, таки скажу. Її проект «Модернізація ігрових майданчиків у закладі дошкільної освіти «Червона Шапочка» здобув найбільшу підтримку калушан. І вже в цьому році з міського бюджету будуть виділені кошти на його втілення.

– Пані Галино, а чи пробуєте Ви, попри те, що направляєте в правильне русло роботу педагогів, навчитися чогось у них, просто так, для себе?

– Я ніколи не соромлюся навчатися чогось нового й цікавого у своїх колег. Чи то бісероплетінню, чи квілінгу, чи плетінню з газетних трубочок. Мене надзвичайно приваблюють вироби ручної роботи. І я дуже тішуся, що вже маю колекцію виробів, виготовлених власноруч.

– Дякую за розмову. Успіхів і творчого натхнення й надалі – як Вам особисто, так і колективу.

 

Дарія ОНИСЬКІВ

Login to post comments