• 18 травня 2018
  • Дарія ОНИСЬКІВ
  • 94

Вже є висновки експертиз викопаних на площі Героїв кісток Featured

Як повідомляли «ДП», 1 травня під час реконструкції фонтану на площі Героїв у Калуші були знайдені кістки, одні з яких, за припущенням калуських науковців Олега Малярчука та Івана Тиміва, належать доісторичній тварині. У вівторок стали відомі висновки експертиз цих кісток, які провели в Інституті геології та геофізики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.

На експертизу передали кістки невідомих тварин. Один кістяк (чорного кольору) лежав на глибині більше трьох метрів, а другий (кістки світліші) – значно вище до поверхні. Науковці передали на експертизу й зразки породи (каміння, землю), що були на самому дні котловану.

Які ж висновки інституту? Їх два: перший – про ідентифікацію та встановлення віку зразків, другий – про ідентифікацію та встановлення віку викопних залишків. Дослідивши землю, експерти зазначили, що ця порода датується 0,7-25 мільйонів років (неогеновий, долюдський, період).

Чорні кістки вони вважають закам’янілими залишками давньої тварини. Після дослідження горизонтальної поверхні її зубів, івано-франківські науковці зазначають, що це може бути представник парнокопитних жуйних тварин Artiodactyla. А 0,7-25 мільйонів років тому до цієї групи можна віднести оленів. Віднайдені зламані кістки, за припущенням експертів, можуть свідчити про те, що на цю тварину могла напасти більша, м’ясоїдна.

Що ж до кісток, які лежали значно вище, то експерти стверджують, що вони належали сучасній жуйній тварині (газелі, козі чи барану), яка була захоронена людиною.

Працівники інституту наголошують на необхідності радіовуглецевого аналізу зразків. Це допоможе встановити точний вік знахідок. Але Івано-Франківський інститут такий аналіз не може провести.

Дарія ОНИСЬКІВ

 Доктор історичних наук, професор ІФНТУНГ Олег Малярчук спеціально для «ДП»:

– Нарешті дочекалися перших (думаємо, що вдасться зробити і радіовуглецевий аналіз в університетах Європи, деякі лабораторії роблять його безкоштовно) експертних висновків. А тим часом у деяких місцевих газетах уже встигли покепкувати, залучивши місцевих краєзнавців. Такий хід подій передбачався і мною свідомо були взяті зразки кісток, які валялися зверху (для порівняння). На рівні школяра молодших класів загальновідомо, що 100 і більше років тому мешканці міста споживали свиней, корів, а кістки викидали у сміття. Найбільше прикро, що протягом ста останніх років розбудовуючи місто Калуш (особливо в другій половині минулого століття), всі залишки попередніх археологічних культур і палеонтологічних шарів викидали на сміття. Причому це робили люди, які, окрім середньої освіти малий й вищі, особливо керівний склад будівельників і архітекторів.

«Це усе сміття, що ви там знайшли золото?» звучало із сарказмом неодноразово. Маю на увазі як археологічні розкопки в Калуші на вулиці Грушевського, 4 влітку 2015 року, так і 30 квітня та 1 травня цього року на площі Героїв.

 

У ці два цьогорічні дні мені особисто прийшлося бути свідком, як екскаватор метр за метром вгризався в землю. Проте уламків задимленої кераміки було дуже мало... На глибині 1,51,7 метра ми спостерігали фудаменти старих будівель із цегли і каменю... Залишивши номер свого мобільного телефона робітникам із проханням, щоб телефонували, якщо щось попадеться, відправився у своїх справах. Десь о 16.15 1 травня дійсно зателефонували«щось чорне знайшли»... Через пять хвилин мав змогу побачити, як робітник викидає лопатою чорні кістки. Вони були спресовані у суцільній чорній масній породі, в якій виокремлювалася щелепа з довгими зубами вперед (можливо іклами). Зразки геологічної породи, одночасно із рештками тварини, були взяті й передані у Краєзнавчий музей Калущини старшому науковому співробітнику Івану Тиміву. Було зрозуміло, що на глибині 3-3,2 метра, далі залягала «голуба глина», міг проходити тонкий нафтоносний шар, який і законсервував тварину. Перше, що спало на думку тогочасний хижак. Під час лабораторної експертизи зуби було розкладено в іншому порядку (природному). В наступні дні працівниками музею проводилися обстеження, у ході яких були виявлені ще частини кістяка тварини, в першу чергу кісток черепа. 

Login to post comments