На суд столичного журі калуські аматори представили виставу «Камінний хрест. Повернення» Ігоря Юзюка На суд столичного журі калуські аматори представили виставу «Камінний хрест. Повернення» Ігоря Юзюка

Калуська «Легенда» була найдревнішим аматорським театром на фестивалі в Києві Featured

Нещодавно народний аматорський театр «Легенда» ПК «Юність» побував на ІІ Всеукраїнському фестивалі аматорського театру «День театру», який проходив у Києві. На суд столичного журі калуські аматори представили виставу «Камінний хрест. Повернення» Ігоря Юзюка. І здобули перемогу у двох номінаціях: «Приз глядацьких симпатій» і «За актуальність та виразність театральної вистави».

У фестивалі взяли участь 75 аматорських колективів із 35-ти міст України. Наша «Легенда» була тут вперше. І вперше калушани виступали на професійній сцені – Київського академічного Молодого театру.

– Це велика честь для нас грати на сцені театру, в якому свого часу працював Лесь Курбас, – каже режисер «Легенди» Леся Піцик. – У професійному театрі є все для якісного показу. Ми зазвичай виступаємо на концертних сценах, а тут (ми грали на камерній сцені) наші аматори виглядали набагато краще й цікавіше.

Під час вистави калушан глядацька зала була заповнена вщерть. Наші театрали зуміли вписатися в програмні вимоги: підготувати сцену за 20 хв. й представити «Камінний хрест. Повернення» за 60. Причому так, що глядач повністю зрозумів, про що цей твір. Тож невипадково за рішенням журі у складі народних артистів України, заслужених діячів мистецтва України, відомих акторів театрів Києва та українських драматургів «Легенда» стала переможцем у номінації «За актуальність та виразність театральної вистави».

Режисер колективу каже, що дуже добре виступати перед зовсім незнайомими людьми та ще й професіоналами. Бо тоді розумієш, що їхня оцінка колективу неупереджена. А акторка театру Ольга Білоус, коментуючи таке рішення журі, впевнена, що рівень у «Легенди» є. Члена журі, народного артиста України, актора театру ім. Івана Франка Петра Панчука калушани вразили своїм українським колоритом. Дав «Легенді» схвальну оцінку й письменник, драматург, сценарист театру Франка Олександр Володарський. Він запропонував калушанам зіграти одну з його п’єс. Члени журі наголошували на тому, що аматорський колектив, на відміну від професійного, де багато штучного, – простий і щирий. Чим і зачепив їх. До речі, виділили гру початківця-аматора Романа Пілецького, який виконував роль Василька. Правда, в Києві він був на сцені без байка: звук мотоцикла звучав у записі. Звичайно, члени журі внесли й деякі корективи до вистави, дали рекомендації. А ще їх цікавило, як калуський аматорський театр протримався на плаву вже півстоліття. Адже він – найдревніший серед представлених на фестивалі колективів (і цього року, й минулого).

– Не менш важливою для нас є висока оцінка нашого театру глядачами. За добу он лайн-голосуванням за «Легенду» (серед дорослих театрів) свої голоси віддали 496 поціновувачів тетрального мистецтва. За нами по кількості отриманих голосів йде Миколаїв – 409. Калуська «Легенда» обійшла чотири театри Києва, колективи Львова, Луцька та інших міст… Це для нас дуже важливо, – говорить Леся Піцик. – Загальна кількість голосів за всі театри, які були на фестивалі, – 18 тисяч – засвідчує, що театральне мистецтво має в Україні чимало прихильників.

Для калуських аматорів участь у цьому фестивалі має неабиякі плюси.

– Цим фестивалем організатори об’єднали всю Україну. І це дуже добре, що в державі розвивається театральне мистецтво. Бо з аматора виростає професіонал. Тут було стільки театральних студій, нових сучасних театрів, театрів танцю… Ми мали змогу поспілкуватися з театралами того чи іншого регіону України, подивитися вистави різних колективів, побувати на майстер-класах. А це все – на користь колективу, – впевнена режисер. – Я вдячна всім аматорам за те, що вони, попри основну роботу, знаходять час і мають бажання займатися в театрі. Вдячні ми всі за підтримку з боку місцевої влади, бо саме коштом міського бюджету нам був наданий транспорт для поїздки в столицю. 

Свою майстерність калуська «Легенда» шліфує й на сценах області. В кінці квітня театрали представили «Камінний хрест. Повернення» в Рогатині. Минулої неділі вже вдруге виступали в Народному домі «Просвіта» в обласному центрі. Планують здивувати й коломиян. А калушани можуть розраховувати на ще одну постановку цього твору за участю автора. На неї запрошують 10 червня в «Юність».

 

Дарія ОНИСЬКІВ

Login to post comments