Фото з архіву Фото з архіву

Вийшов з друку збірник про діяльність Союзу українок у Калуші до 1939 року Featured

У рамках відзначення Дня міста 22 травня в калуській союзівці проходила презентація збірника матеріалів архіву громадського жіночого руху в Калуші. Це є перше видання, яке охоплює жіночий рух у нашому місті з 1917 по 1939 рік. У планах союзянок, як проанонсувала голова Калуської філії Люба Липовська, видання ще двох збірок: історії жінок у Другій світовій війні та новітня історія Союзу українок на Калущині.

Збірник присвячений сторіччю створення Союзу українок і виданий у рамках проекту Калуської філії «Створення громадського архіву жіночого руху в Калуші». Даний проект здійснений за фінансової підтримки Калуської міської ради та сприяння міського голови Ігоря Матвійчука.

На презентацію завітали не лише союзянки, але й багато друзів, прихильників їхньої громадської діяльності, калуські науковці, місцеві краєзнавці. Багато хто з калушан, проходячи повз союзівку, зупинявся, щоб дізнатися, що тут відбувається, й теж став учасником презентації.

Люба Липовська звернула увагу присутніх на те, що союзянки нічого не писали від себе. У збірнику є люди, є їхні спогади. А в їхніх споминах, їхніх думках – історія нашого міста.

Архів громадського жіночого руху в Калуші вела й зберігала пані Марія Чіх. Вона й розповіла про своїх попередниць, активних громадських діячок, історії яких якраз і висвітлені у збірнику. Зоряна Сохацька розказала, як збирались і зберігались фотографії, які свідчать про діяльність у місті різних громадських організацій до 1939 року, таких як Союз українок, пласт, Допомоговий комітет та ін. В радянські часи в їхній сім’ї був закопаний фотоальбом.

Зі сторінок збірника можна дізнатися про роботу Союзу українок в Калуші в 1930-1939 роках зі спогадів калушанок Софії Тимцюрак-Сондей, Іванни Відливаної, Галини Сороки, Ольги Червоняк. Пані Ольга, незважаючи на поважний вік, прийшла на презентацію й поділилася своїми спогадами про Калуш початку ХХ століття. Багато чого вона розповіла про родину Гумініловичів, донька яких Анна Йонкер, яка виїхала в 1900 році до Канади, відома як активна громадська діячка в справі розвитку Союзу українок. До речі, пані Анна в 1938 році передала калуським союзянкам свій власний будинок. На жаль, недовго їм прийшлося займатися в ньому громадською діяльністю… У збірнику поміщено витяги з книги Ірени Книш «Патріотизм Анни Йонкер», яка побачила світ у 1964 році у м. Вінніпег. На презентації Люба Липовська повідомила, що калуські союзянки в 1939 році хотіли носити ім’я Анни Йонкер. І тому вона заявила, що відтепер Калуська філія Союзу українок називатиметься іменем цієї славетної уродженки Калуша.

З виходом збірника союзянок вітала перший заступник міського голови Галина Романко. Вона наголосила на важливості діяльності Союзу українок у нашому місті, на активній позиції союзянок. Щодо випущеного збірника, то, за словами Галини Романко, він хоча і не вражає кількістю сторінок, але хто знає ціну кожного записаного слова, той розуміє його неабияку цінність. З цього приводу у вступному слові до збірника союзянка Уляна Паньо наголошує: «…вивчення і дослідження досвіду громадської активності серед жінок може посприяти підвищенню громадської активності в місті сьогодні». Пані Уляна вважає, що історична інформація консолідує громаду і дає позитивні приклади для структур і свідомості громадянського суспільства.

Зі збірника дізнаємося, що уже в 1916 році в Калуші було засновано товариство «Жіноча громада». А наступного року – філію Союзу українок, яку очолювали Марія Тисовська та Стефанія Чорпіта. Делегатами на перший Жіночий Конгрес у Станиславові (1934 р.) були Марія та Ольга Левицькі. А уродженка Кропивника Костянтина Малицька виступила на Конгресі з рефератом «Про жіночий рух». У 1939 році Союз українок був ліквідований. І лише 29 вересня 1990 року в Калуші відбулася конференція Союзу українок.

З того часу калуська філія працює досить ефективно. Часто чуємо про участь наших союзянок у різноманітних проектах, в тому числі й міжнародних. Багато читаємо про молодіжний театр «ЛюбАрт», який був створений при союзівці й цьогоріч відзначає своє 20-річчя. Надзвичайно активно організовують калуські союзянки й допомогу тим, хто воює на Донбасі. Дуже приємно, що до цієї громадської організації тягнеться молодь: активна, ініціативна, патріотично налаштована. І, головне, розуміє, що творити свою державу має кожен зокрема.

 

Дарія ОНИСЬКІВ

Login to post comments