Увійти

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Якщо сусіди бояться, то Калуська ЦРЛ чекає на медичні реформи Якщо сусіди бояться, то Калуська ЦРЛ чекає на медичні реформи

Іван Красійчук: «Благодійні внески для мешканців Калуського району скасовано»

Пропонуємо увазі наших читачів інтерв’ю головного лікаря Калуської ЦРЛ Івана Красійчука. «ДП» попросили розповісти його про те, як вирішилася проблема сумісного фінансування лікарні міською та районною владою. А також про те, які зміни чи реформи в сфері медичних послуг нас можуть чекати цього року.

– Іване Олексійовичу, допоки я чекала зустрічі з Вами, то звернула увагу, що персонал лікарні приносить в приймальню готівку. Якби я була журналістом львівського телеканалу «ЗІК», то почала би підозрювати щось нехороше…  

– Через те, що в зруйнованій обстрілами Авдіївці, військовим і цивільним потрібні ліки, медичні препарати, перев’язочні матеріали, працівники Калуської ЦРЛ діляться власними заощадженнями. Я навіть не сподівався, що наші хірурги, нейрохірурги, кардіологи, травматологи, працівники дитячої лікарні, пологового і бухгалтерії з таким розумінням відгукнуться на заклик допомогти. І це добровільні пожертви персоналу, а не бюджетні кошти. Ми намагаємося якомога скоріше закупити все необхідне і відправити посилку нашим колегам-медикам в Авдіївку.

– 2 лютого сесія Калуської районної ради таємним голосуванням виділила 9,3 млн. грн. на фінансування ЦРЛ. Як Ви оцінюєте результати цьогорічної «епопеї» з розподілу медичної субвенції між містом та районом?

– Як я говорив на сесії райради, ця ситуація, на жаль, повторюється щорічно. Оскільки всі задіяні в ній гілки влади відповідальні за життя та здоров’я людей, то й рішення врешті-решт знаходиться. Я хочу наголосити, що ми попередньо порахували вартість медичних послуг, наданих мешканцям Калуського району у 2016 році. І отримали суму понад 16 млн. грн. Сюди увійшли заробітна плата медиків, енергоносії, медикаменти, продукти харчування тощо. Тому в накладі пацієнти Калущини не залишилися аж ніяк. Окрім того, міський голова Ігор Матвійчук запропонував відмінити в ЦРЛ благодійні внески й перекласти на витрати лікарні (фактично, міста) вартість матеріалів при оперативному втручанні.

– Як я розумію, благодійних внесків від мешканців Калуського району і Верхнянської ОТГ лікарня більше не проситиме?

– На щастя, так. У минулому році з понад 6000 пацієнтів з району благодійні пожертви зробили лише 1600. Таким чином ми зібрали понад 90 тисяч гривень. За ініціативи міського голови, одразу після сесії райради, тобто з минулої п’ятниці, благодійні внески відмінено.

Ми досі ще не маємо документального підтвердження передачі міжбюджетного трансферу в обсязі 9,3 млн. Щойно завершаться формальні процедури, то буде зроблено другий крок – безкоштовне забезпечення витратних матеріалів для операцій. Потрібно розуміти, що добрий крок зі сторони міського голови Ігоря Матвійчука. Адже статистика свідчить про те, що мешканцям Калуського району роблять понад 1200 операційних втручань в рік. В середньому вартість витратних матеріалів для однієї операції – 1000 гривень. Зокрема, один комплект стерильного одягу для хірургів коштує 300 грн., ампула вікрилу (шовний матеріал) – 200 грн. Якщо порахувати, то місто бере на себе додаткових витрат майже на мільйон.

– Іване Олексійовичу, чи вирішує міжбюджетний трансфер на утримання Калуської ЦРЛ всі проблеми фінансування? Адже в новий бюджетний 2017 рік ми увійшли з підвищенням мінімальної заробітної платні до 3200 і куцим державним фінансуванням медицини.

– В минулому році Калуській ЦРЛ на заробітну плату потрібно було близько 45 млн., а цього року – 77 млн. Ось такий суттєвий результат дало підвищення мінімалки. Насамперед тому, що у нас було багато працівників з заробітками до 3200. Але тепер маємо нову проблему – відсутність диференціації. Виходить так, що деякі санітарки отримують більше ніж лікар-початківець терапевтичного профілю. Медична сестра дитячої реанімації може заробляти більше ніж головний лікар дитячої лікарні. Людей це обурює. Вони не розуміють, що в цьому винна не адміністрація лікарні, а незбалансованість системи оплати праці.

Щодо «куцої», неспіврозмірної новим зарплатам, медичної субвенції, то лише на зарплату міська рада вже додала ЦРЛ 14 млн. з міського бюджету. І це не повинно нас дивувати, бо очевидно, що держава перекладає вагому частку фінансування медицини і освіти на місцеві громади. Ми, медики, дуже сподіваємося, що місто зможе виділити додаткові кошти. Не лише на заробітну плату. Бо в ЦРЛ є ще, наприклад, хороша й дорога техніка, яка має властивість ламатися. Так, останній раз на ремонт комп’ютерного томографа лікарня витратила 110 тисяч. А маємо ще борг після ремонту магнітно-резонансного томографа.

– На сесії Калуської міської ради програму безкоштовного медикаментозного забезпечення калушан у цьому році затвердили на рівні минулого. Обсяг програми, якщо не помиляюся, склав близько 16 млн. грн. Чи зміниться якість нашої безкоштовної медицини, адже ціни, тарифи і зарплати ростуть?

– Ви уявляєте, щоб можна було зараз відібрати право калушан на безкоштовну медицину? Добре, що міський голова Калуша і депутатський корпус підтримують цю програму, бо вона стала для міста нормою життя. Наразі проведено всі підготовчі роботи, і ми готові оголошувати тендери на закупівлю медикаментів. А поки що Калуська ЦРЛ забезпечена усім необхідним ще з минулорічної програми. Отже, для пацієнтів нічого не змінилося і не зміниться. Як і раніше, мешканець Калуша має право двічі на рік безкоштовно лікуватися на стаціонарі. Це стосується й оперативного втручання, й пологів, і стаціонару дитячої лікарні.

– Чи є якість зрушення в проблемі забезпечення нормальних умов пацієнтам та персоналу нашої дитячої поліклініки?

– Спершу я розповім про умови в дитячій лікарні. Бо з 2006 року, після того як її переселили у Підгірки, накопичилися певні проблеми. В приміщенні холодно, вікна – неякісні. Зимою важко працювати і лікувати дітей. Я неодноразово звертав увагу на цю проблему на сесіях міської ради. І потрібно сказати, що Калуську ЦРЛ почули. Маємо дуже велику надію, що цього року місто знайде кошти на капітальний ремонт дитячої лікарні. Як і на ремонт реанімаційного відділу.

Щодо дитячої поліклініки, то у мене не вистачає слів, щоб описати умови, в яких працює наш персонал, перебувають хворі діти та їхні батьки. Як ви знаєте, довший час розглядається варіант переселення поліклініки в приміщення райлікарні на Каракая. Я як головний лікар ЦРЛ вплинути на ситуацію не можу. Влада міста та міська рада шукають шляхи вирішення цієї проблеми.

– Іване Олексійовичу, чи слід калушанам очікувати якихось революційних реформ в сфері охорони здоров’я та вторинної ланки зокрема? Про пакет реформ МОЗу багато говорять, але коли і що вони нам принесуть?

– Здебільшого я володію тією ж інформацією, що й пересічні громадяни України. Користуюся тими ж джерелами. Тому й не можу відкрити жодного «таємного плану» МОЗ України.

Але хочу привернути увагу до питання формування госпітальних округів. За попередньою інформацією, вони запрацюють з початку наступного 2018 року. Поки що на рівні нашої області є різне бачення кількості і меж госпітальних округів, через це проект знову відправили на «допрацювання». Центрами, в яких концентруватимуться медичні заклади вторинної ланки Прикарпаття, стовідсотково будуть Івано-Франківськ, Коломия і Калуш. Але йде «боротьба» за ще два такі центри. В ідеалі до меж Калуського госпітального округу мають увійти Долина, Болехів, Рожнятів, Рогатин, Бурштин.

Які наслідки тягне за собою формування госпітальних округів? Насамперед, зміниться система фінансування. По-друге, районам прийдеться зайнятися оптимізацією і переорієнтуванням власних медичних закладів. Усі високотехнологічні послуги, які вимагають компетентного персоналу та хорошої матеріальної бази, «потечуть» до бази округу. Тобто до Калуської ЦРЛ. Ніхто не захоче утримувати, скажімо, в районних центрах хірургів, які оперуватимуть раз в тиждень.

В той час, коли наші сусіди – райцентри Прикарпаття – бояться цієї реформи, то Калуш чекає з нетерпінням. Більшість відділів Калуської ЦРЛ за всіма показниками і забезпечення, і спеціалістів, і кількості пацієнтів виграють! Тому при «концентрації» медичних послуг на базі госпітальних округів вони стануть міжрайонними. Мова йде про нашу хірургію, нейрохірургію, травматологію, урологію, діаліз тощо. Наш пологовий стане перинатальним центром другого рівня. Прийдуть додаткові пацієнти, а за ними додаткове фінансування!

Хочу зауважити, що минулого року в Калуській ЦРЛ лікувалося 1,4 тисячі  мешканців Рожнятова, Долини, Івано-Франківська, Бурштина, Рогатина. Це був особистий свідомий вибір пацієнтів. А отже, люди довіряють якості нашої медицини. Калуш де-факто сприймають як центр госпітального округу.

– Але чи виграють калушани від того, що Калуська ЦРЛ стане базою госпітального округу?

– Чому люди мають програти від того, що наша лікарня отримає більше пацієнтів, більше грошей, кращих спеціалістів? Навіть якщо реорганізація проходитиме не так гладко, як на папері, і виникнуть якісь непорозуміння в сфері фінансування, то Калуш має програму безкоштовного медикаментозного забезпечення. Це перевірена роками методика того, як при досить поміркованих витратах з місцевого бюджету в рази підняти соціальні стандарти життя калушан.

– Іване Олексійовичу, залишилося ще багато запитань, які цікавлять наших читачів і які ми з вами, за браком часу, залишили поза увагою. Я дуже сподіваюся, що ми повернемося до них в наступному інтерв’ю. Але що би Ви хотіли передати читачам нашої газети?

– Користуючись нагодою, хочу нагадати калушанам про необхідність ранньої діагностики онкологічних захворювань. Так само як про важливість здорового способу життя, профілактичних заходів. Якщо кожен з нас особисто не подбає про своє здоров’я, то цього не зробить ні лікар, ні міська рада, ні держава.

Розмову вела Маріанна ПОВАЖНЯК

Маріанна ПОВАЖНЯК

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments