у кімнатах цього будинку будуть розміщені музейні експозиції у кімнатах цього будинку будуть розміщені музейні експозиції

У приміщенні ЦНТТУМ тепер діятиме музей

Нещодавно центр науково-технічної творчості учнівської молоді переїхав у приміщення колишнього контрольно-ревізійного управління. У підвалі центру з 2013 року діє меморіальний музей «Калуська в’язниця». Як повідомив директор музейно-виставкового центру Калуша Артур Єфремов,

тепер у кімнатах цього будинку будуть розміщені музейні експозиції. А на території планується створити меморіальний комплекс репресованим.

– Всього плануємо облаштувати, звичайно, дотримуючись при цьому вимог створення фондосховища, з десяток кімнат, – говорить Артур Єфремов.

В одній із кімнат донедавна позашкільного закладу музейники хочуть відобразити історію цієї будівлі з 1956 року, тобто з часу, коли звідти виселили НКВС. В іншій кімнаті планують створити центр, який детально інформуватиме про екскурсійні маршрути в Калуші. Як відомо, ще з літа минулого року у вихідні по місту проводили екскурсії. Як наголошує старший науковий співробітник музею «Калуська в’язниця» Богдан Яневич, вони будуть організовуватись і в цьому році.

Наступна кімната відображатиме історію фортифікаційних споруд Калуша (замок і оборонна стіна з валами). За словами Богдана Яневича, саме тут покажуть, як буде відреконструйована криниця Калуського замку, яку якраз розкопують. Також планується представити оборону міста у ХV-ХVІІІ ст., перемогу над турецько-татарськими військами – під Боднаровом (1444 р.), Угриновом (1672 р.), Войниловом (1676 р.). Також різні повстання – «Мухи» (1490-1492 р.), Височана та Грабівського (перша пол. ХVІІ ст.), опришківський рух.

З часом відвідувачі музею зможуть переглянути матеріали про національно-визвольну боротьбу, починаючи з середини XIX до середини XX століття. Вона буде розміщена там, де був комп’ютерний клас і конференц-зала ЦНТТУМ. Тут плануються експозиції, які відображатимуть роль калушан у формуванні Січового Стрілецтва (поч. ХХ ст.), у Першій світовій війні, ЗУНР, УГА. Йтиме мова й про калуських пластунів, «Луг», «Просвіту», УВО, ОУН та інші організації (1920-1939 рр.). А також – спротив пацифікації та полонізації, прихід «перших совітів» і німецької окупації, УПА – ТВ «Чорний ліс» і «Магура».

Цікавий факт. Музейники планують показати перший суд над Степаном Бандерою і його батьком, який відбувся в 1928 році.

–  Слідство велося протягом року. Майже в усіх селах Калуського району проводилися обшуки. Степана Бандеру і його батька звинувачували в організації антипольського повстання. Та оскільки польська влада не зуміла зібрати докази, Степана Бандеру випустили. А от отця Андрія Бандеру тримали в ув’язненні кілька місяців. Можливо, в цьому приміщенні, – припускає Богдан Яневич.

Планується й експозиція про прихід на Калущину «других совітів», виселення українців з Польщі, депортації та репресії калушан тощо.

Не оминуть музейники й пробудження від застою 1988-1991 років. Відобразять в експозиції музею зародження РУХу, референдум за Незалежність України, Революцію на граніті, Помаранчеву революцію, Революцію гідності, сучасну боротьбу проти російської агресії.

Дарія ОНИСЬКІВ

Дарія ОНИСЬКІВ

Email Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Login to post comments